GALERİ

Daha Önce Hiç Duyulmamış Son Derece Şaşırtıcı 11 İlginç Bilgi

Farklı konularda, birçoğumuzun bundan önce hiç duymadığı şaşırtan gerçekleri konu alan ilginç bilgiler!

Son derece şaşkınlık uyandıran ilginç bilgiler…

1. Fransa’da ölü insanlarla evlenmek yasaldır

Fransa’da, eşlerden biri vefat ettiğinde evlilik yasal kabul edilir. Bu tür evlilikler Çin ve Sudan’da da yasaldır. Bu evlilikler için talepler Fransa’da 20. yüzyıldan beri düzenlenmiş ve birçoğu onaylanmıştır.

2. Kuş beyinli!

Bir devekuşunun gözleri beyninden daha büyüktür. Bir devekuşu beyninin kütlesi, gözlerinin kütlesinden 2 kat daha azdır.

3. Testere sezaryen için icat edildi!

1830’da ortopedi uzmanı Bernhard Heine, bir kesme zincirinin kullanıldığı, kemiklerin kesilmesi için ilk cerrahi aracı oluşturdu. Zincir testeresi, Sezaryen uygulamasına bir alternatif olan semptomiyolojide son derece yararlı bulundu. Testerenin endüstriyel kullanımı ise daha sonraları olmuştur.

4. İzlanda’da 60 yıl boyunca köpeklerin evcilleştirilmesi yasaktı!

Köpeklerin, tenyalar olarak bilinen parazitlerin taşıyıcıları olduğu tespit edildikten sonra İzlanda 1924’te köpeklerin evcilleştirilmesini yasakladı. (Bu parazitler şiddetli bağırsak enfeksiyonlarına ve hatta körküğe sebep oluyor.)

1984’te yasak iptal edildi, ancak bu 60 yıldan sonra kediler İzlanda’daki en sevilen evcil hayvan oldu.
 
5. Anatidafobi bir ördek tarafından izlenme korkusudur

Bu terim, Gary Larson tarafından çizilen çizgi roman The Far Side için bir karikatürde kullanıldı.

6. Cesur Napolyon’un tavşan korkusu

1807’de Napolyon Bonaparte, avlanmak için vahşi tavşanlar aldı. Bu tavşanlar Napolyon’a itaat etmek yerine ona saldırdılar. Avrupa’nın en sert adamı binlerce tavşanın saldırısına uğradı. Generalleri ve komutanları şaşkınlığını üzerinden atarak Napolyon’u kurtarmaya çalıştılar ama gerek yoktu. Napolyon, tavşanların zaferini kabul ederek geri çekildi.

7. Vejetaryen örümcek

Tüm dünyada 40.000 civarında örümcek türü var. Temel olarak, böcekleri ve diğer yaratıkları yerler. Ancak, Orta amerika’da, Bagheera Kiplingi olarak adlandırılan 8 bacaklı vejetaryen bir örümcek bulundu. Bitkiyle beslendiği belirlenen ilk örümcek türüdür.

8. Pokemonların isim babaları

Pokemon karakterleri Hitmonlee ve Hitmonchan isimleri Bruce Lee ve Jackie Chan isimlerine dayanmaktadır.

9. Köpekten belediye başkanı olur mu?

Siyah Labrador retriever ve Rottweiler karışımı olan Bosco adlı bir köpek, küçük bir kasaba olan Sunol, California belediye başkanlığına seçildi.

Bosco, bu görevi 1981’den 1994’te ölünceye kadar sürdürdü. Bazı gazeteler, belediye başkanının pozisyonunu alan bir köpeğin ABD seçim sisteminin kusuru olduğunu yazdı.

10. Donald Duck’a sansür!

Donald Duck hakkında ki çizgi romanlar, pantolon giymediği için 1970’lerde Finlandiya’da yasaklandı.

Dünyadaki en popüler ördek olan çizgi romanlar 1951’den beri Finlandiya’da mevcuttu. Ancak, 1977’de Gençlik İşleri Komitesi artık onları satmama kararı aldı. Bu karakterin gençlik için iyi olmadığından, pantolon giymediğinden dolayı yapıldığı söylenmiştir. Günümüzde, Donald Duck ile ilgili çizgi roman kitapları Finlandiya çapında serbestçe yayılıyor ve yerel halk arasında yüksek talep görüyor.

11. İskoçya’da kardan bahsetmek çok zor!

İskoç alfabesinde “kar” kelimesinin 421 eş anlamlısı var.

Glasgow Üniversitesi’nden bilim adamları, “kar” kelimesinin 421 eşanlamlısı olduğunu kaydetmiştir. Bu şaşırtıcı gerçek, İskoçların, kışlarını tanımlamaya çalışırken seçecekleri çok şey olduğu anlamına geliyor.

kaynak : https://ofpof.com/merak/daha-once-hic-duyulmamis-son-derece-sasirtici-11-ilginc-bilgi

Daha fazla göster

Bir Cevap Yazın

%d blogcu bunu beğendi: