BilimSinema

Akıl ile kontrol edilebilen film çekildi!

Filmdeki başrol karakterin yerinde olup onun hatalarını yapmamak, her sinema severin bir defa da olsa aklından geçmiştir. Böyle düşünen bir yönetmen de “Ah orada ben olacaktım var ya” diyen sinema izleyicilerine yönelik bir film yaptı. Yönetmen Richard Ramchurn, akıl ile kontrol edilebilen film çekerek adından söz ettirmeyi başardı.

Ramchurn, İngiltere’deki Nottingham Üniversitesi‘nde yüksek lisans öğrenimi görürken aklına interaktif film çekimi gelmiş. The Moment adında 27 dakikalık kısa bir film çekmiş. Ancak bu filmi izleyebilmeniz için beyindeki elektriksel aktiviteyi ölçen NeuroSky MindWave adlı EEG başlığını takmanız gerekiyor. Aynı anda 6 ile 8 kişi arasında izlenebilen filmin her sahnesinde yalnızca bir kişi ana senaryoyu kontrol edebiliyor.

Filmin arka plan müziği de isteğe göre değişebiliyor!

Filmde seyircinin taktığı EEG seti sayesinde beyindeki veriler Ramburn’un özel yapım yazılımına gönderiliyor. Bu yazılımda işlenen bu veriler, seyircinin isteklerine dönüştürülerek film sahnesinde anlık olarak çeşitli ayarlamalar yapılıyor. Filmde arka plan müziğini bile beyninizden gönderdiğiniz dalgalar sayesinde değiştirebiliyorsunuz.

Yönetmen Ramchurn, filmin yaklaşık 101 trilyon farklı versiyonunun olduğunu söylüyor. İnanılmaz bir final olasılığına sahip olan bu 27 dakikalık deneysel filmi tamamlamak için normal bir filme göre üç kat daha fazla çekim ve altı kat daha fazla ses kaydı yapılmak zorunda kalındı.

kaynak : https://shiftdelete.net/akil-ile-kontrol-edilebilen-film-cekildi

Daha fazla göster

Bir Cevap Yazın

%d blogcu bunu beğendi: