Bilim

Ölümden sonra beyin canlı kalabilir mi?

Bilim insanları, başı kesilen hayvanlar üzerinde çalışma yaparak, ölümden sonra beyin hücrelerinin canlı kalıp kalamayacaklarını araştırdı. Bu çalışma, başı kesilen domuzlar üzerinde yapıldı.

Ölümden sonra beyin hücreleri ne oluyor?

Yale Üniversitesi’nde nöro bilimci Nenad Sestan önderliğindeki bir ekip, domuzlar üzerinde deneyler gerçekleştirdi. Deneyde 100 ila 200 adet domuz kullanıldı. Araştırmacılar başı kesilen domuzların, beyin hücrelerini 36 saat boyunca canlı tutmayı başardılar.

Bu deneyde, pompa sistemi ve vücut ısısında tutulan edilen yoluyla hücrelere oksijen iletiminin başarılı bir şekilde yapılabildiği belirtiliyor. BrainEx adı verilen bu sistem sayesinde milyonlarca hücre sağlıklı kaldı ve normal işleyişine devam etti. Ancak yapılan deneyde, bu hücrelerin herhangi bir bilince neden olduğuna yönelik bir kanıt bulunmuyor.

Bu araştırma, beyinde mikro düzeyde de olsa kan dolaşımını düzeltebilmek için yeni bir yöntem olabilir. Ayrıca bazı kanser ve Alzheimer gibi hastalıkların tedavisi için de özelleştirilebilir.

BrainEx, beraberinde etik ve ahlak açısından da soruları getiriyor. Tartışmalardaki temel soru ise; “Eğer beyin bu şekilde yeniden canlanırsa insanın hatırları, kimliği ve hakları var mı?” oldu.

Araştırmacılar, test sürecini bir adım daha öteye taşıyarak, bu deneyi insan beyni organoidleri ile yürütecek.

kaynak : https://shiftdelete.net/olumden-sonra-beyin-canli-kalabilir-mi

Daha fazla göster

Bir Cevap Yazın

%d blogcu bunu beğendi: