İlginç Bilgiler

Bilim insanlarını şaşkına çeviren 12 ilginç vaka

Bilim geliştikçe insanları hayrete düşüren şeyler azalıyor. Çünkü efsane ya da doğaüstü olarak görülen her şeyin bir aslı astarı olduğu ortaya çıkıyor. Fakat sırların tüm kaleleri henüz fethedilebilmiş değil. İşte bilim insanlarının açıklamakta zorlandığı 12 ilginç olay.

12. Bimini’nin taş blokları

1930 yılında Amerikalı fizikçi Edgar Cayce kayıp şehir Atlantis’in 1968’de Bimini bölgesinde bulunacağını söyledi. Gariptir 1968 yılının eylül ayında Bimini’nin kuzeyinde bulunan denizde düzgün şekillere sahip bir takım taş bloklar bulundu. Bazıları bunun Atlantis uygarlığına ait olduğunu söylüyor.

11. Dans salgını

Olay Strasburg’da 1518 yılında gerçekleşiyor. Normal hayatında kimsenin bir garipliğini görmediği Bayan Troffea birdenbire dans etmeye başlıyor. Bir hafta sonra 34 kişi ona katılıyor. Bir ay sonra ise dans edenlerin sayısı yüzlerle ifade ediliyor. Dans salgını sonucu 400’e yakın insan kalp krizi ve aşırı yorgunluktan hayatını kaybediyor. Olayın sırrı hala açığa çıkarılmış değil.

10. Andrew Carlssin

FBI 2003 yılında bir adamı borsa dolandırıcılığı suçundan göz altına aldı. Yapılan incelemede adamın borsa oyunlarıyla 800 dolardan tam 350 milyon dolar elde ettiği ortaya çıktı. Andrew Carlssin verdiği ifadede 2256 yılından geldiğini ve tüyoları gelecekten aldığını söyledi. Bir süre sonra Andrew’in hesabına tam 1 milyar dolar yatırıldı. Adam daha sonra hiçbir iz bırakmadan ortadan kayboldu.

9. Kaynayan nehir

Andres Ruzo adındaki küçük bir çocuk dedesinden bir nehrin hikayesini dinleyerek büyüdü. Dedesinin anlattığına göre bu nehir, içinde yüzmesini istemediği insanları suyuyla kaynatıyordu. O çocuk üniversiteye gitti ve bir jeolog oldu fakat bu hikayeyi hiç unutmadı. Yıllar sonra bu nehri aramaya koyuldu ve sonunda amacına ulaştı. Nehrin sıcaklığı tam 86 dereceydi fakat garip kısmı bu değil. Nehirin bu sıcaklığa ulaşması sağlayacak en yakın volkana tam 700 km uzakta.

8. Yonaguni kalıntıları

Deniz altında bulunan bu kalıntılar 1986 yılında keşfedildi. Su altında kalarak yok olan bir uygarlığa ait olduğu düşünülüyor.

7. Bralorne müzesindeki fotoğraf

Fotoğraf 1941 yılında Kanada’daki Gold Bride köprüsünün açılışında çekilmiş. Kalabalığın arasında 1940’ların modasıyla alakası bulunmayan bir adam dikkat çekiyor. Kendisi 21. Yüzyıla ait giyim tarzına sahip ve elinde de günümüz teknolojisine sahip bir fotoğraf makinesi var. Adamın kim olduğu belli olmasa da bazıları bir zaman yolcusu olduğunu düşünüyor.

6. Amazon’daki yer şekiller

Bilim insanları Amazon bölgesini incelerken ilginç yer şekillerini fark etti. Yapılan incelemelerde bu yapıların 3000 ile 3500 yaşları arasında olduğu belirlendi. Amaçlarının ise bir çeşit toplanma yeri olduğu düşünülüyor.

5. Deprem ışıkları

Depremi takip eden bu ışıklar şimdiye kadar ki en büyük gizemlerden. Bu fenomen 1600 yılından beri 65 kez gözlemlendi. Işıkların kaynağıyla ile ilgili hiçbir bilgi yok.

4. Donmuş kız

Tarihler 20 Aralık 1980’i gösteriyordu. Minesota’da yaşayan Jean Hilliard karlı bir günde arabasını evine doğru sürüyordu. Derken arabası birden bozuldu. Dondurucu soğukta kalan kadın bilincini kaybetti ve 6 saat sonra karın içerisinde tamamen donmuş olarak bulundu. Hastaneye ulaştırıldığında hiçbir yaşam belirtisi göstermemekteydi. Hatta vücudu o kadar sertleşmişti ki doktorlar iğneyi batıramıyorlardı. Fakat inanılmaz bir şey oldu ve vücudu ısındıkça yaşam belirtileri artmaya başladı. Jean 3 gün sonra yürümeye başladı ve 6 hafta sonra tamamen sağlığına kovuştu.

3. Hayalet gemi

‘’Carroll A. Derring’’ adlı bir ticari gemi kaybolduktan bir süre sonra karaya oturmuş şekilde bulundu. İşin ilginç yanı gemide büyük bir hasar olmamasına rağmen mürettebatın tümü kayıptı. Olayın iç yüzünü bir türlü açığa çıkaramayan yetkililer 1922 yılında soruşturmayı sonuçsuz olarak kapattı.

2. Yağmur adam

Don Decker’in dedesi 1983 yılında Pennsylvania’da öldü. Cenazeden sonra genç adamın ateşi yükseldi ve bir tür transa geçti. Bu sırada oturma odasının tavanından su damlamaya başladı. Hikayenin garip yanı dışarıda yağmur yağmıyordu ve evinin o bölümde su sızdıracak herhangi bir boru da yoktu. Herkesi şaşkına uğratan bu olaydan sonra Don’un arkadaşları onu bir pizzacıya götürdüler. Fakat aynı olay orada da oldu. Tavandan damlayan sular direk Don’a isabet ediyordu Don binayı terk eder etmez de damlalar duruyordu.

1. Denizaltı okyanusu

Bilim insanları Dünya’nın yüzeyinin 660 km altında inanılmaz büyüklükte bir su rezervi keşfetti. Bu rezervin 2,7 milyar önce oluşmuş olduğu ve yeryüzündeki okyanusun toplamından daha fazla suya sahip olduğu tahmin ediliyor. Ayrıca bu keşif yeni bir bilimsel teoriyi de gündeme getirdi. Bu teoriye göre yeryüzündeki okyanuslar bu rezervden taşan sularla oluşmuş.

Kaynak: https://storia.me/@Nactrem/bilim-insanlarini-saskina-ceviren-39289p

Daha fazla göster

Bir Cevap Yazın

%d blogcu bunu beğendi: