Kişisel Gelişim

Yapıp yapabileceğiniz en kötü 10 kariyer hatası

Bu liste sizi yapabileceğiniz tüm hatalardan koruyamayacak. Ancak yapmamanız gereken temel davranışlar konusunda bilgi verecek.

İnternet tüm iş dünyasını değiştirdi. Bu sebeple iş bulmak ve iş bulduktan sonra iyi bir kariyere sahip olmak isteyen herkesi zorlu bir süreç bekliyor. Artık farklı olmak ve diğer insanlardan farklı olabilmek zorunluluk. Bu amaç için de az hata yapıp doğru kararlar vermek elzem.

10. Ailenizin her istediğini yapmak

Kulağa sert geldiğinin farkındayım. Ancak sizin için en iyisini aileniz değil sadece siz biliyorsunuz. Bu sebeple özellikle kariyer planlarınızda özgür olmak zorundasınız.

9. İşi sadece para için yapmak

Mutsuz olduğunuz bir işte çalışmak için para asla yeterli bir sebep değildir. Unutmayın sağlığınız her şeyden daha önemli. Parası güzel diye her işe atlamayın üzülürsünüz.

8. Hobileri gereksiz biçimde kariyer haline getirmeye çalışmak

Hobiler güzeldir ancak çoğu iyi bir kariyer tercihi değildir. Mutlu olduğunuz bir işi yaparken bir yandan da hobinizle uğraşmak en mantıklı tercihdir.

7. Kendini tanımaya çalışmamak

Eğer hayatta kim olduğunuzu ve istediğinizi bilmiyorsanız kesinlikle iyi kariyer tercihleri yapamazsınız. Yeteneklerinizi ve zayıflıklarınızı iyi saptamaya özen gösterin.

6. Hakkın olanı istemekten korkmak

Çok net bir şekilde söylenebilir ki neredeyse tüm şirketler sizi olabildiğince az paraya çalıştırmak isteyecektir. Bu sebeple hakkınız olduğunu düşündüğünüz parayı almanın tek yolu bunu istemektir.

5. Odaklanmamak

Geniş bir yetenek yelpazesine sahip olmak iyidir. Ancak yapmanız gereken şey işin bir kısmında tamamen usta olmaktır. İşinizde bir alan seçin ve onda en iyisi olana kadar çalışın.

4. İnsanlarla tanışmama

İş alanında tanışacağınız bir kişi hayatınızı tamamen değiştirebilir. İletişim ağınızı olabildiğince arttırmaya bakın. Ne kadar çok insan o kadar çok fırsat.

3. Kendi markanızı yaratmamak

Artık internet sayesinde herkes çalıştığı alandan bağımsız olarak kendi markasını yaratabilir. En basitinden bir blog açıp sektör hakkındaki görüşlerinizi yazabilirsiniz.

2. Kendinize yatırım yapmamak

Kurslara, seminerlere gidin ve kitap okuyun. Kendinizi geliştirmek için para harcamaktan çekinmeyin.

1. Kariyerin hayatta en önemli şey olduğunu düşünmek

Çalıştığınız iş hayatınızın tamamını kapsamamalı. Unutmayın sevdikleriniz bu hayatta her şeyden daha önemli onları ihmal etmeyin.

Kaynak: https://www.indy100.com/article/career-mistakes-to-avoid-advice-life-coach-office-help-new-job-get-a-raise-switching-8166116

Daha fazla göster

Bir Cevap Yazın

%d blogcu bunu beğendi: