Sağlık

Hangi uyku pozisyonu hangi yararları sağlıyor?

İnsanlar uykularının ortalama 25 yılını uyumakla geçiriyor. Bu sebeple bu konu hakkında ne kadar çok bilsek o kadar iyi.

Herkesin kendisine ait bir rahatlık anlayışı var. Kimisi küçücük bir alanda huzurlu huzurlu uyuyabilirken bazılarına çift kişilik yatak bile yetmiyor. Ancak bu, belli uyku pozisyonlarının diğerlerinden daha sağlıklı olduğu gerçeğini değiştirmiyor. Peki en sağlıklı uyku pozisyonları hangileri?

6. Asker pozisyonu

En rahat ve sağlıklı uyku pozisyonu olarak bilinir. Çünkü boyun, kollar ve omurga rahat düz ve rahat bicinde konumlanır. Ayrıca insomnia diye bilinen uyku bozukluğuna da iyi geldiği bilinmektedir.

5. Yıldız balığı pozisyonu

Sırt üstü yatmayı sevenlerin favori pozisyonlarından biridir. Omurgayı ve boyun rahat biçimde konumlanır. Ayrıca vücudun duruşunu da düzeltir ve uyku sonrası baş ağısını azaltır.

4. Yan yatmak

Uzmanlar eğer yan yatılacaksa sola doğru dönülmesini tavsiye eder. Çünkü böylelikle önemli organlar daha sağlıklı biçimde konumlanır. Bu pozisyon bel, boyun ağrılarını azaltır ve horlamayı engeller.

3. Dua pozisyonu

Yine sola doğru dönmek en mantıklı tercih olacaktır. Bu pozisyon da vücut ağrılarını azaltır ve kişinin daha az horlamasını sağlar.

2. Cenin pozisyonu

Kadınların en çok tercih ettiği uyku pozisyonu olarak bilinir. Horlamaya iyi gelmesi bir yana, hamile kadınlar için en sağlıklı uyuma şeklidir.

1. Yüzüstü pozisyon

Doktorlar tarafından pek önerilmeyen bir pozisyondur. Ancak yine de bazı artıları yok değildir. Öncelikle boyun ve sırt ağrılarını engeller. En iyi sonuç ise her zamanki gibi sola dönmekle alınabilir. Karnınızın altına bir yastık koymak mantıklı bir hareket olacaktır.

Kaynak: https://www.elitereaders.com/sleeping-positions-and-their-effects-on-your-health/

Daha fazla göster

Bir Cevap Yazın

%d blogcu bunu beğendi: