Psikoloji

Etrafınızdaki insanların bir hamlede sizden hoşlanmalarını sağlamanın yolu

Ne iş yaparsanız yapın ve nerede olursanız olun, insanları sizden hoşlanması ve varlığınızdan memnun olması çok ama çok önemli bir olaydır. Neyse ki bunu gerçekleştirmenin kolay bir yolu var.

Şimdi size ünlü psiyatrist Daniel Kahneman’ın “Halo Etkisi”inden söz edeceğim. “O ne ola ki?” dediğinizi duyar gibi oldum , hemen anlatayım. Bu etkiyi bir kişiyi sevme ya da nefret etme eğilimi olarak özetleyebiliriz. Sanırım bu şekilde biraz altı boş kaldı. En iyisi size bir örnek vererek açıklayayım.

Örneğin bir partide olduğunuzu düşünün. Orada bir kadınla tanıştınız ve hoş vakit geçirdiniz. Sonra gece bitti ve herkes evlerine dağıldı. Partiden birkaç gün sonra o kadınla tekrar karşılaştınız ve kendisi size bir yardım kuruluşunda görev aldığını, herkesten yardım parasını topladığını söyledi. Şimdi burada iki senaryo var. Halo etkisine göre eğer kendisinden hoşlandıysanız kadının ne kadar cömert olduğunu düşünüyorsunuz. Eğer hoşlanmadıysanız ise bu aklınızın ucundan bile geçmiyor.

Peki hoşlanıp hoşlanmama neye göre değişiyor? Kısaca söylemek gerekirse bu durum insanlarda uyandırdığınız ilk duygulara göre değişiyor. Örneğin eğer Mehmet sizde ilk izlenim olarak akıllı biri olduğunu hissettirmişse, daha sonraki karakter özellikleri insanlara daha olumlu geliyor. Ancak ilk izlenim inatçı olduğu yönünde ise, daha sonra verdiği akıllı izlenimi, insanlarda daha az olumlu etki yapıyor. Yani uzun uzun düşünmeye gerek yok. İlk izlenim bir insanı etkilemek için en önemli şey arkadaşlar.

Bu olaya farklı bir örnek vermek gerekirse, sadece dış görünümü itibarıyla bile ona bir anlam yüklemek demek. Örneğin bir kız güzel olduğu için onun yardımsever,ahlaklı,zeki olduğunu düşünmek veya temiz, şık giyimli birinin aynı zamanda çalışkan olduğunu düşünmek diyebiliriz.

Sadece bir düşünün, aslında her gün Halo etkisiyle insanları dış görünüşüne göre değerlendirmiyor muyuz?

Kaynak: http://www.independent.co.uk/news/science/a-psychological-trick-to-get-anyone-to-like-you-a6851286.html

Daha fazla göster

Bir Cevap Yazın

%d blogcu bunu beğendi: