Sağlık

Kulağınız size sağlığınız hakkında neler söylüyor?

Vücudumuzdaki en önemli organ olan kulak, sağlığımız hakkında önemli şeyler söylüyor. İşte göstergeler ve anlattıkları.

Kulaklarımız biz farkında olmasak da vücudumuzdaki değişimleri yansıtan organlarımızdandır. Bu sebeple kulakların belli bölgeleri yanıyor, kaşınıyor ya da en basitinden kızarıyorsa bu, bir rahatsızlığınızın olduğunu gösterebilir. Aşağıda bu belirtilerin neler olabileceğine ve ne anlam ifade edebileceğini göreceksiniz.

1. Kulak memesi kırışıklığı

Kulağınızda kırışıklıklar varsa kalp rahatsızlığınızın olduğunu gösterir. Bunun nedeni doktorlar tarafından tam olarak bilinmemektedir.

2. Doğuştan dış kulak eksikliği

Doktorlar bu durumun nedenini tam olarak bilmese de hamilelik sırasında alınan ilaçlar ve çevre koşullarının bunda etkili olabileceğini düşünüyorlar.

3. Düşük kulak

Bu kulak yapısına sahip insanlar Turner ve Down sendromlarından mustarip olabilirler. Bu iki rahatsızlık da kromozom kaynaklı hastalıklardır.

4. Beckwith-Wiedemann Sendromu

Doğuştan gelen bir büyüme bozukluğudur. En yaygın özellikleri; makrozomi (iri bebek), makroglossidir (dil büyümesi).

5. Kulak çınlaması

Çok fazla gürültüye maruz kalma, temporomandibular eklemi (kafatası ile çene kemiğini bağlayan yer) bağlantılı rahatsızlıklar, boyun incinmesi gibi durumlar, kulak çınlamasını tetikleyebilir.

6. Sıra dışı kulak şekilleri

Eğer kulağınızın yanında fotoğrafta gördüğünüz gibi sivilceler çıkıyorsa böbreklerinizde bir sorun olma olasılığı yüksektir.

7. Kulak kaşıntısı

Kulak içindeki yoğun kaşıntı ve derinin fotoğraftaki gibi bir hal alması mantarı işaret eder. Bağışıklık sistemi kulaktaki mantarı öldürmek istediğinden deri soyulabilir. Bu da ölü derilerin içeride birikmesine yol açabilir.

8. Kulak ağrısı

Bunun nedeni kulak içi kirlerin birikmesi, boğaz iltihabı, dişleri birbirine sıkı bir şekilde kilitleme, olabilir.

Kaynak: https://storia.me/@Nactrem/kulaginiz-size-sagliginiz-hakkinda-3gseag

Daha fazla göster

Bir Cevap Yazın

%d blogcu bunu beğendi: