Sağlık

Tuzun beyine verdiği zararları öğrenince şoke olacaksınız

Beynin yalnızca kalbinize ve damarlarınıza kötü geldiğini düşünüyorsanız yanılıyorsanız. Durum bundan çok daha karmaşık.

Tuzun insanlık tarihinde bu kadar yaygın kullanılması aslında çok da uzak olmayan bir tarihte gerçekleşmiştir. Öyle ki insanlar Rönesans döneminde birbirlerine zaten çok az bulunan tuzla bile ödeme yapmışlardır. Yani bu madde doğada az bulunur. İnsan vücudu da bu sebeple fazla miktarda tüketilen tuza karşı pek dayanıklı değildir.

Buna en büyük örnek ise şüphesiz insan beyninin tuza karşı gösterdiği tepkidir. Şöyle ki bilim insanları fareler üzerinde yaptığı deneyde farelere düzenli olarak tuz verdi ve hayvanların davranışlarını gözlemledi. Sonrasında olanlar ise kelimenin tam anlamıyla tuhaf ve şaşırtıcı oldu.

Fare vs Tuz

Fareler bildiğiniz gibi meraklı ve akıllı hayvanlardır. Bu sebeple problem çözmekte epey başarılıdırlar. Tuz ile beslenmedikleri süre… Şöyle ki düzenli olarak tuz verilen bir fare bir süre sonra içine konulduğu labirentten çıkmakta başarılı olamadı. Geçen zaman içerisinde normal objeleri tanımlama yeteneğini kaybetti. Hatta en sonunda delirdiği saptandı.

Hatta işler bununla da kalmadı. Zavallı fare bir süre sonra en temek içgüdülerinden olan yuva yapma yetisini ve yetkisini kaybetti. Bilim insanlarına göre fazla tuz tüketimi insanlara da aynı etkileri yapıyor. Kısaca size tavsiyem bir daha ki sefere çorbaya Nusret misali tuz serpiştirmeden önce bir kere daha düşünmeniz…

Kaynak: https://www.indy100.com/article/too-much-salt-diet-body-effect-symptom-study-high-levels-cognitive-function-brain-8164261

Daha fazla göster

Bir Cevap Yazın

%d blogcu bunu beğendi: