Psikoloji

Kendinizi başkalarının yerine koyup mutsuz oluyorsanız bu içerik sizin için

Kendinizi sık sık başkalarının yerine koyuyor ve onların acılarını, mutluluklarını dibine kadar onlarla birlikte yaşıyorsanız bu içeriğe göz atmanızda yarar var.

Empat kavramını anlamadan önce empatiyi kavramamız gerekiyor. Empati en kaba biçimde kendinizi başkalarının yerine koyma işidir. Empatlar ise bu işin kelimenin tam anlamıyla uzmanlarıdır. Yani başkalarının acılarını, mutluluklarını neredeyse kendileri hissediyormuşçasına içselleştirebilirler. Peki bu insanların diğer insanlardan farkları nelerdir? Gelin beraber bakalım.

Çevrelerine karşı aşırı duyarlı olurlar

Empatlar kokulara, seslere ve konuşmalara diğerlerinden çok daha duyarlı olurlar. Bu nedenle de kalabalık yerlerde kendilerini epey rahatsız hissedebilirler. Yani normal insanlarda olan filtre, onlarda bulunmaz. Bu da hayat kalitelerini azaltabilir.

Yalnız kalmaya ihtiyaçları olur

 

İlginç biçimde empatlar yalnız kalmaya diğerlerinden daha çok ihtiyaçları olur. Örneğin partnerleriyle beraber uyumak onları bir süre sonra yorabilir. Hatta kendilerini yatak içerisinde bir hapisteymiş gibi hissedebilirler. Ancak naif yapılarından dolayı bu yalnız kalma ihtiyaçlarını partnerlerine söyleyemezler. Bu da onları depresyona sürükleyebilir.

İlişkilerinde sınırları belirlemekte zorlanırlar

Bunun en büyük sebebi hayatlarındaki herkesi memnun etmeye çalışmalarıdır. Bu da özellikle narsist ve manipülatif insanların bayıldığı bir özelliktir. Bu insanları kurt olarak değerlendirirsek, empatlar onlar için kelimenin tam anlamıyla kuzulardır. Çünkü empatları kolayca manipüle edip kullanabilirler. İşin kötüsü empatlar da bu kişileri iyileştirebileceklerini düşünüp onlara yardım etmeye çalışırlar. İlişkide kurbanın kendileri olduğunu anlamaları uzun zaman alabilir.

Kaynak: http://www.independent.co.uk/life-style/empath-signs-filters-boundaries-solitary-nature-character-narcissism-psychology-personality-a8165701.html

Daha fazla göster

Bir Cevap Yazın

%d blogcu bunu beğendi: