Aile ve Çocuk

Gıdıklamanın istismara dönüşmemesi için bu üç kurala dikkat etmelisiniz!

Gıdıklanma çocuğu güldürdüğünden dolayı her zaman masum bir aktivite olarak görülür. Ancak son yapılan araştırmalar bu oyunun pek çok risk barındırdığını gösterdi.

Eminim herkesin küçüklüğüne ait en az bir tane gıdıklanma öyküsü vardır. Ancak genelde ebeveynler tarafından masum bir aktivite olarak görülen bu oyun şekli, görünüşe göre bazı riskleri de beraberinde getiriyor. New York Times’da yayınlanan bir makaleye göre gıdıklanma, insanlarda her zaman pozitif duygular uyandırmıyor.

Uzmanlar bunun en büyük kanıtını da tarihten bazı örneklerle önümüze koyuyor. Mesela Çin’deki Han hanedanı ve Roma İmparatorluğu, insanlara gıdıklama yoluyla işkence ederdi. Günümüze gelecek olursak da gıdıklamanın fiziksel bir temas gerektirmesi, çocukların istismar edilmesini kolaylaştırabiliyor. Nasıl mı?

Örneğin evinde ebeveynleri tarafından sürekli gıdıklanan bir çocuk dışarıdaki bir yabancının gıdıklama girişimlerinin kötü niyetini anlamayabilir. Bu da ileride bir felakete yol açabilir. Peki ebeveynler çocuklarını kesinlikle gıdıklamamalı mı? Uzmanlara göre aşağıdaki üç hususa dikkat edildiği sürece çocuklar gıdıklanabilir.

Bu kurallar şu şekilde:

1. Çocuğunuzu ancak konuşma yetisini kazandıktan sonra gıdıklamalısınız.

2. Gıdıklamadan önce çocuğa mutlaka bunu isteyip istemediğini sormalısınız.

3. “Dur” anlamına gelen bir el işareti belirlemelisiniz.

Kaynak: https://storia.me/@Nactrem/gidiklamanin-istismara-donusmemesi-icin-2moecz

Daha fazla göster

Bir Cevap Yazın

%d blogcu bunu beğendi: