Kişisel Gelişim

9 adımda karizmatik olma rehberi

Karizmatik olmanın doğuştan gelen bir yetenek olduğunu düşünüyorsanız fena halde yanılıyorsunuz.

Karizmatik doğulmaz, karizmatik doğulur. Eğer öyle olmasaydı yakışıklı olmayan oyunculara ”Ama karizmatik adam” diyecek hanım kızlarımız da olmazdı. Bu sebeple işin yolunu yordamını öğrenmek önemli. İşte size karizma olma konusunda yardımcı olacak 9 psikolojik yöntem.

1. Bir tarzınız olmalı

Her şeyden önce kendinize ait bir duruşunuz olmalı. Çünkü insanlara sizi hatırlatacak imgeler vermeniz gerekiyor. Burada kastım kesinlikle güzellik değil, hoş olmayan özellikleriniz de sizi diğerlerinden farklı olarak gösterebilir.

2. Özgüvenli olun

Karizmatik olmak aynı zamanda özgüvenli olmak demektir. Eğer bir sorumluluğu üzerinize almışsanız belki, umarım, muhtemelen gibi kelimelerden uzak durun. Giriştiğiniz her işte net ve kararlı olun.

3. Bir idealiniz olsun

Dünya görüşü olmayan biri karizmatik olamaz. Kendinize mutlaka hedefler belirleyin. Gelecekte dünyanın nasıl şekil alması gerektiği hakkında fikriniz olsun.

4. Çok fazla şikâyet etmeyin

Her zaman şikâyet eden insanlardan kimse hoşlanmaz. Gerekmedikçe şikâyet etmemeye çalışın. Karizmatik insanlar her durumda pozitif görünmekle meşhurdurlar. İşlerin yolunda gitmediği zamanlarda bile sözlerinizle ve yaptıklarınızla etrafınıza pozitif enerji yaymayı unutmayın.

5. Beden dilinizi kullanın

Daha fazla tebessüm edin, konuştuğunuz kişilerin direk gözlerinin içine bakın. Kısaca söylemek gerekirse her zaman kırmızı halıların üstündeymiş gibi davranın.

6. İyi bir hikâye anlatıcısı olun

Bu yetenek zamanla geliştirebilir. Mesela hikayelerinizde her zaman mizah unsuru olsun. Özellikle de kendinize gülmeyi unutmayın. Kendiniz hakkında yaptığınız her şaka aslında ne kadar özgüvenli biri olduğunuzu gösterecektir.

7. Gözünüzü kaçırmayın

Biriyle konuşurken asla gözlerinizi kaçırmayın. Bazen bir bakış yüzlerce sözcüğe bedeldir. Daha da önemlisi konuşurken asla dikkatinizi karşınızdaki kişiden başkasına vermeyin. Mesela asla telefonunuza bakmayın.

8. Karşınızdakini dinlemeyi öğrenin

Kendinizi dünyanın en önemli insanı gibi göstermeye çalışmayın. Başkalarının hayatına önem vermek ve onları dinlemek size büyük yarar sağlayacaktır. Ayrıca söylemek gerekir ki, insanların adlarını hatırlamak ikili ilişkilerde oldukça önemlidir. Adları kolayca hatırlamak için biriyle ilk tanıştığınızda kişinin adını tekrar etmeye çalışın. Örneğin biri ‘’Ben Buse dediğinde’’, ‘’Memnun oldum Buse ben de Mehmet’’ derseniz adı daha kolay hatırlarsınız.

9. Aynalama taktiğini uygulayın

Karşınızdaki kişinin yüz ifadesini ve vücut dilini taklit etmeye aynalama denir. Bu taktik çoğu zaman işe yarar. Çünkü insanlar uyum içinde olduğu kişilerle daha iyi anlaşacağını düşünür.

Kaynak: https://brightside.me/inspiration-psychology/9-psychological-tricks-to-attract-all-people-around-you-305360/

Daha fazla göster

Bir Cevap Yazın

%d blogcu bunu beğendi: