Teknoloji

Garajlarda Başlanan Başarılı İşletmelerin İlham Verici Hikayeleri.!

Dünyanın en tanınmış bazı şirketlerin başarı öykülerini karşılaştırdık ve bir sonuca vardık: Hepsi bir zamanlar aslında bir hiçti. Her şeyin fikir, özveri ve cesaretle alakalı olduğunu kararlaştırdık.

Sizce de öyle değil mi ?

1.Amazon

İnternet çağının şafağında, 1994’te Jeff Bezos kendi çevrimiçi kitabevini kurdu. O zamanlar ana büro olarak kendi garajını kullanan Bezos zamanla geliştirdiği projelerle uzaya roket fırlatma aşamasına geldi.Bugün, Amazon dünyanın en büyük online perakendecisidir. Kurucu üyesi Jeff Bezos, özel olarak finanse edilen, Blue Origin adlı havacılık ve uzay uçuşu hizmetleri şirketinin de sahibi.

2.Apple

Steve Jobs ve Steve Wozniak, ilk bilgisayarlarını Jobs ailesinin garajında ​​elle bir araya getirdi.Fütüristik bir görüntüye sahip olan dört katlı bina şeklinde olan yeni merkezini 2017’de hizmete açtı.Yeni karargah binasında 13.000 işçi barındıran dünyanın en büyük firmaları arasında yerini aldı.

3.Disney

Roy ve Walt Disney ilk amatör filmlerini amcasının tek araba garajında ​​çekmiştirler. Bugün Walt Disney Company, dünyada film üreten ve tema parkları ile TV kanallarının bulunduğu en yüksek hasılat yapan medya topluluğudur.

4.Hewlett-Packard – HP

Şirket, ilk olarak 538 dolarlık bir yatırımla Packard’ın garajında ​​bir çeşit ölçüm ekipmanı üreticisi olarak tasarlandı. Hewlett-Packard’ın ilk müşterileri arasında eski garajın kurulması fikrinin sahibi Walt Disney Company idi. Şu anda, Hewlett-Packard dünyadaki en tanınmış bilgisayar ekipmanı üreticilerinden biridir.

5.Google

Dünyanın en büyük arama motoru bir zamanlar iki Stanford mezununun araştırma projesiydi. Günümüzde Google, insansız hava araçları,erken hastalık tespiti ve kablosuz İnternet gibi çok sayıda bilimsel çalışma alanında ve gelişmekte olan teknolojilerde temsil edilmektedir.

6.Harley-Davidson

William S. Harley ve çocukluk arkadaşı Arthur Davidson, bir bisiklette deneyler yapmak istemiş. Çocuklar sıradan bir bisiklete minyatür bir motor takmaya çalışırken ilk motosikletlerini meydana çıkardılar. Genç meraklılar, gelecekteki ürünlerinin dünyanın en ikonik motosikleti haline geleceğini çok az tahmin ediyordu.

7.Microsoft

İlk baştan Microsoft ekibinin kurucu ortakları Bill Gates ve Paul Allen de dahil olmak üzere yalnızca üç çalışandan oluştuğu dönemler vardı. Bugün ünlü şirkette 120.000’den fazla kişi çalışıyor. Bill Gates ABD servet listesinin başında yer alıyor ve Forbes tarafından defalarca dünyanın en zengin insanı olarak seçilmiştir.

8.Lotus Cars

Lotus Cars’ın kurucusu, ilk yarış otomobillerini ailesinin garajında ​​üretmeye başlamıştı. Daha sonra üretim hattı eski ahırlara taşındı. Şu ana kadar Lotus Team, Formula 1 Dünya Şampiyonasını yedi kez kazandı.

9.Nike

Resimde gördüğünüz adam ilk olarak bir Japon ayakkabı markası için distribütör olarak çalışan küçük bir şirket olan Blue Ribbon Sports’ı kurdu. Blue Ribbon Sports 1971’de resmi olarak Nike Inc. oldu. ‘Just do it,’ sloganıyla dünyaca ünlü bir şirket haline geldi.

Daha fazla göster

Bir Cevap Yazın

%d blogcu bunu beğendi: