İlginç Bilgiler

731. Birim ve İnsanlara Yapılan İlginç Deneyler

731. Birim Japon İmparatorluğu tarafından Çin-Japon savaşı ve II. Dünya Savaşında Mançurya halkına biyolojik ve kimyasal savaş uygulayan bir birimdir. Japonya’nın karıştığı en çarpıcı ve dehşet verici savaş suçlarından sorumlu olan bu birim, resmi olarak salgın hastalıkları önleme ve su arıtma merkezi olarak kurulmuştur.

1934-1939 yılları arasında inşa edilen bu tesis 1941 yılında resmi olarak 731. Birim adını almıştır. Gerçekte Japon İmparatorluğu’nun Kempeitai askeri polis birimi altında faaliyet gösteren 731. Birim Kwantug ordusunun bir subayı olan korgeneral Shiro Ishii tarafından yönetilmiştir.

Korgeneral Shiro Ishii

Aralarında kadınlar ve çocuklarında bulunduğu en az 3000 kişi, 731. Birimde çeşitli deneylere tabii tutulmuştur. Canice deneylerin yapıldığı ve farklı milletlerden birçok insana mezar olan 731. Birim, kurulduğu günden 1945’te savaş bitene kadar Japon hükümeti tarafından cömertçe desteklenmiştir.

731. Birim’de görev yapan ve bu savaş suçlarını işleyen asker ve doktorlar savaş sonrası Sovyet kuvvetlerine ve Amerika Birleşik Devletleri’ne esir düşmüşlerdir. Amerika Birleşik Devletleri bu suçluları savaş suçundan yargılamak yerine onlardan 731. Birim’de yapılan deneyler hakkında bilgi alıp onları koruma altına almıştır. Buna karşın Sovyet kuvvetleri ise esir alınan savaş suçlularını ağır cezalarla yargılamıştır.

Japon doktorlarının deney sırasında görüntüleri

Yapıldığı iddia edilen deneylerden bazılaı:: kan kaybını ölçmek için kol ve bacak gibi uzuvların kesilmesi (anestezi yapılmadan; diri kesim), kangreni incelemek için bazı uzuvların dondurulup tekrar çözülmesi, vücudun kimyasal maddelere karşı tepkileri ve daha birçok ağıza alınlmayacak deneyler. Bu konunun en insani şekilde anlatılabilecek yüzü budur, eğer daha fazla araştırma yapmak isterseniz internette daha fazla bilgiye ulaşabileceksiniz.

 

Daha fazla göster

Bir Cevap Yazın

%d blogcu bunu beğendi: