Tarih

Zamanında Nazilere Yardım Etmiş Olan Büyük Markalar

Günümüzün pek çok popüler markası, savaş esnası dönem ve savaş öncesi dönemde Naziler ile iletişim içerisinde olmuştur ve teknolojiyi beraber geliştirmişlerdir. Bu markalardan çoğu Nazisempatizanı olsa da bazıları tamamen kasalarını doldurmak için Naziler ile iş birliği içerisindeydi.

Savaşın sonunda ise, tabii ki kasalar doldu taştı ve bu markalar, günümüze kadar sorunsuzca ilerleyebildiler. Adolf Hitler’in başarılı olmasını sağlayan bu büyük markalar, hiç kuşkusuz Nazi Almanyası’na güçlü bir teknolojik alt yapı oluşturdular. İşte o büyük 7 marka:

1. BMW

Nazi partisi üyelerinden olan Günther Quandt, BMW’nin kurucusu olarak biliniyor. Savaş döneminde BMW fabrikalarında esir olarak tutulan 50.000 Yahudi işçi olarak çalıştırıldı. Bunun karşılığında BMW Alman ordusunun motorsikletlerini sağlıyordu.

2. Renault

Renault’nun ölümünden sonra ise arşivlerdeki kayıtlar, firmanın Naziler için kamyon ürettiğini ortaya çıkardı.

3. Hugo Boss

Ferdinand Hugo Boss, 1931 senesinde Nazi partisine üye oldu. 1945’in sonlarına kadar ise Alman ordu üniformalarını üretti. Tasarımlar arasında, Hitler gençliğinde giydiği üniformalar da bulunuyor.

4. Coca Cola

1936 senesinde Hermann Göring (Nazi propagandasının başındadır kendileri), dış kaynaklı ürünlerin Almanya’ya ithalatını durdurur. Tam bu noktada ise,Coca Cola devreye girer. Nazi güçleriyle anlaşma sağlayan firma, afişlerini Nazi gençliğini kola içerken, arkasında ise Führer fotoğrafıyla tasarlamayı kabul eder. 1941 senesinde ABD, markanın Almanya ihracatını durdurur. Bu olay üzerine Coca Cola’nın Almanya temsilcileri, Nazilere hitap edecek olan yeni bir içecekle gelir. Bu içecek ise Fanta’dır.

5. Ford

Henry Ford, Nazi bağışçılarındandı. Hitler’e yardım etmek amacıyla, markanın elde ettiği geliri Nazilere bağışlıyordu. Ayrıca Führer’in doğum gününe özel 50.000 dolar, Nazi Almanya’sına aktarılmıştır.

6. IKEA

Kamprad, İsveç’te faşist gençlik hareketine üye olmasıyla biliniyordu. Bunun yanı sıra İsveç Nazi sisteminin temsilcisi olan Per Engdahl’ın da hayranıydı. E tabii bu yakınlık o dönemde şirketin de işine yaradı.

7. Volkswagen – Porsche

1933 senesinde Hitler, Ferdinand Porsche’yi “halkın arabası”nı tasarlaması için çağırdı. Hitler’in nasıl bir araba istediğini direkt olarak algılayan Porsche, Volkswagen Beetle’ı üretti. 2. Dünya Savaşı dönemi ve sonrasında yoğun olarak kullanılan bu model hâlâ günümüzün en popüler Volkswagen modellerinden biridir.

Kaynak: https://storia.me/tr/@jordana/naziler-guclerini-bu-markalara-1pp26o

 

Daha fazla göster

Bir Cevap Yazın

%d blogcu bunu beğendi: