Psikoloji

Temeli Psikolojiye Dayanan ve Belki de İlk Kez Duyacağınız 17 Şaşırtıcı Gerçek

Gündelik yaşantımızdaki her hissin, davranışın ve duyguların temelinde psikoloji yatıyor. İnsan hayatı belirli kalıplar arasına sıkışmış bir kavramdır psikolojiye göre. Psikolojik olarak kazandığımız yetiler de bizim yaşamdan aldığımız hazzı ve mutluluğu belirler.

Aslında biz farkında bile olmadan günlük yaşamımıza yön veren psikolojik gerçekler vadır. İşte hayatımıza yön veren 20 psikolojik gerçek:

1. 2004 yılında yapılan bir araştırmaya göre, belli kişilik özellikleri kişinin akademik başarısı konusunda önceden bilgi verebiliyor. Dürüst, içine kapanık olmayan ve açık fikirli olan kişiler diğer insanlara göre akademik hayatlarında daha başarılı olma eğiliminde oluyorlar.

2. Bazı bireylerin beyinlerinde diğer insanlara göre daha çok kimyasal salgılanmaktadır. Bu da, bu kişilerin diğerlerine göre olaylar karşısında çok daha duygusal olmasına neden olur.

3. Zeka, geliştirilebilir ve de fiziksel şartlara bağlı olsa da kısmen genetiktir. Kısacası zeki bir insanın, zekasını ailesinden almış olma ihtimali oldukça yüksek.

4. Sergilediğiniz bir davranışın, sizin bünyenizde alışkanlık halini alması için 66 gün gerekiyor.

5. Bazen herhangi bir şeye odaklandığınızda, beyniniz diğer her şeyi, tam önünüzde olsa bile görmezden gelmenizi, yanınızda konuşulsa bile duymamanızı sağlayabilir. Psikolojide buna seçici dikkat denmektedir.

6. Eğer siz esnedikten hemen sonra etrafınızda başka birisi daha esniyorsa, bu durum ya o kişinin sizi izlediği ya da sizden etkilendiği anlamına gelir.

7. Mutsuz olduğunuz anlarda sahte bir gülümseme dahi kendinizi iyi hissetmenize ve bu sayede mutlu olmanıza yardım ediyor. Özellikle sabah uyandığınızda ayna karşısına geçerek, içinizden gelmese bile gülmeniz gününüzün iyi geçmesine vesile olacaktır.

8. Rüyanızda düşme hissiniz sıklıkla yaşar mısınız? Bu durum aslında beyninizin uyku durumuna çok hızlı geçmesinden kaynaklanır ve beyniniz ölüyormuşsunuz farz eder. Bu his özünde beyninizin kendi kendine şok verme durumu ile benzer mantıktadır.

9. Araştırmalara göre her ne kadar kırmızı hem kadında hem de erkekte cinsel çekiciliğin sembolü olarak bilinse de, mavi renk erkekleri kadınlara göre daha çekici kılmaktadır.

10. İnsan zihninden günde ortalama 70.000 düşünce geçmektedir. Bu da gün içinde sonu hiç gelmeyecekmiş gibi olan türlü türlü düşüncelerle kavga edişimizin nedenini açıklıyor. Rahatlayabilirsiniz sadece siz değil, nerdeyse her insan aynı durumu yaşıyor.

11. Kısa süreli hafızanızdaki bilgiler beyninizde depolansa da, kapasitesi oldukça sınırlıdır. Kısa süreli hafızadaki bilgiler yaklaşık 20 saniye hafızada kalırlar ve 5 ila 9 arası kelime dağarcığı bulunur.

12. Sakız çiğnemek, hafızanıza yardım ederek sınavlarda daha başarılı olmanızı sağlayabiliyor.

13. İnsanlar açlığa uykusuzluktan daha fazla dayanabilmektedirler.

14. “Yürüyen Ceset Sendromu” adlı ruhsal bozukluktan muzdarip olan hastalar, ölü olduklarını, etlerinin çürüdüğünü, organ ve kanlarının olmadığını düşünürler.

15. Cahil insanlar kendilerini mükemmel görürler her şeyi başarabileceklerini düşünürler; zeki insanlar ise yeteneklerinin sınırlarını bilirler ve cahil insanlara göre daha mütevazi olurlar.

16. Aile üyelerinin kokuları birbirine benzer. Bu sebepten dolayı normalde insanlar aile üyelerini çekici bulmamaktadır. Bu doğanın genetik mutasyonu engelleme yöntemidir.

17. Kırmızı, cinsel anlamda çekiciliği yansıtmasının yanı sıra insanların korkmasına neden olan agresif bir renktir.

Daha fazla göster

Bir Cevap Yazın

%d blogcu bunu beğendi: