Psikoloji

İş Yerinizi Toksik İnsanlardan Arındırmak İçin 5 İpucu

Toksik insanlar iş yerinde hepimizin karşılaştığı bir problem. Onların etrafımızda bulunması, hepimizi rahatsız eder ve kaygılandırır. Pek çok zaman, onlardan ne beklememiz gerektiğini bilemeyiz, çünkü tahmin edilemezdirler. Bir bakarsınız herkesi güldüren şakalar yaparlar, bir bakarsınız sağa sola bağırırlar.

Kötü iş ortamları sağlığı olumsuz etkileyebilir 

Sürekli artan stres durumu sebebiyle, kötü bir iş ortamı sağlığınızı kötü etkileyebilir. Hem de kırklarınızda… Bir araştırmada katılımcılar iş memnuniyeti ile ilgili değerlendirilmişler. Kariyerlerinin erken durumlarında işlerinden memnun olmayanların, 40 yaşına geldiklerinde, diğerlerinden daha yüksek depresyon, uyku bozukluğu ve kaygı düzeyine sahip oldukları raporlanmış. Bu ruhsal problemler kalp sağlığınızı bozarak fiziksel problemlere de yol açabiliyor.

 
Yeni bir bakış açısı

Ancak umutsuz değiliz. Duygusal zeka, iş yerleri için yeni bir yaklaşım ve kişinin iş yerinde duygularını kontrol ederek diğerleriyle empati kurması anlamına geliyor. Duygusal zekanın iki temel bileşeni var: kişisel yeterlik ve sosyal yeterlik. Kişisel yeterlik öz farkındalığı ve öz yönetimi kapsıyor, ki bu da duyguları ve etkilerini anlayarak onları kontrol edebilmek demek. Sosyal yeterlik ise sosyal farkındalık ve ilişki yönetiminden, yani başkalarını anlamak ve saygı duymaktan oluşuyor. Kişisel ve sosyal yeterliği dengelemek, iş yerinde huzuru sağlayacak bir perspektif yaratacaktır.

Nasıl baş edilir?

Bu fikirleri günlük hayatta uygulamak zor görünebilir, ancak duygusal zekayı geliştirmenin birkaç basit yolu var. İşte ipuçları:

  • Bilgi – birbirinizi tanımaya çalışmak (Molada toksik iş arkadaşınızla birlikte bir kahve için.)
  • Sebep – toksik davranışlara yol açan daha derin bir sebep olduğunu varsaymak (Toksik iş arkadaşınıza onu rahatsız eden bir şey olup olmadığını sorun.)
  • Odaklan – birilerini suçlamak yerine problem çözmeye odaklanmak (Problemi belirleyip çözün.)
  • Dinle – bireysel bakış açılarındaki farklılıklara saygı duyun (Toksik iş arkadaşınızın fikrine kendi fikriniz gibi değer verin.)
  • İletişim – herkesin düşünce ve endişelerini seslendirmesine izin verin (Toksik iş arkadaşınızdan katkıda bulunmasını isteyin.)

İnsanların iş yerinde problem yaratması kaçınılmazdır. Bu anlaşmazlıklar iş ortamına zarar verebilir ve iş memnuniyetini düşürebilir. Toksik insanlarla baş etmek zor olabilir, ancak onları görmezden gelmek de sağlığınıza zararlı olabilir. Yarattıkları gerginlik içsel strese sebep olabilir.

Günlük rutininizden 5 dakika ayırmak ve bu ipuçlarını uygulamaya çalışmak, zor durumlarla baş etmenize yardımcı olur. Sinirli ve bezgin hissettiğinizde veya tehdit algıladığınızda, olumsuz hisler sizi boğmaya başlamadan bir adım geri çekilmeniz en iyisi olur.

Muhatabınızın neden böyle davrandığını düşünün ve problemi nasıl çözeceğinize odaklanın. Problemleri engellemek içinse, diğerleriyle iletişim kurmaya ve onları tanımaya çalışın. Böylece iş ortamındaki istenmeyen stresi hafifletebilirsiniz.

Daha fazla göster

Bir Cevap Yazın

%d blogcu bunu beğendi: