Psikoloji

İnsan Zihniyle İlgili 21 Psikolojik Gerçek

1. Yüksek testosteron seviyesine sahip kişiler, başkalarının öfkesini ödül olarak görüyor.

2. Araştırmalar, bazı insanların doğuştan gelen matematik yetenekleriyle doğduğunu kanıtladı.

3. Beyin, bazen onları daha ilginç kılmak ve ezberlemeyi kolaylaştırmak için duyduğumuz sıkıcı insanların tekli konuşmalarını “üzerine yazar”.

4. Şarkı söylemek endişeyi azaltır ve depresyonla mücadelede yardımcı olur.

5. Bağırsağın sinir sistemi ve beyin bağlıdır. Bu nedenle bazı duygular mideyi derhal etkiler. Stres en büyük etkiye neden olur.

6. Arkadaşların yokluğu sigara içmek kadar tehlikeli olabilir. Bilim adamları, yalnızlık ile kalp krizi veya felce neden olabilecek protein pıhtılaşma seviyesi arasında bağlantı buldular.

7. Bazı insanlar genetik açıdan karamsar olma konusunda daha yatkındır ve negatif olayları diğer insanlara göre daha canlı olarak algılarlar.

8. Bununla birlikte, iyimser olmayı öğrenebilirsiniz. Böyle bir özellikle doğmanız gerekmez.

9. Sürekli çeşitlilik istesek bile yalnızca sınırlı sayıda seçenek arasından seçim yapabiliyoruz. Bu, büyük menüler, kalın kataloglar ve geniş ürün yelpazesine sahip büyük süpermarketlerin neden kafamızda karışıklık yarattığını açıklıyor.

10. Geçmişteki bir olayı hatırlamaya çalışırken, etkinliğin değil, olayın son hatırlamasını geri çağırıyorsunuz.

11. Kendi pişirmediğimiz yiyecekler daha lezzetli görünüyor. Bir yemeği pişirirken kokusunu duyup ve tadı hayal edebiliyoruz. Bu da yemeği zaten yemişiz gibi hissettiriyor. Bir başka ilginç gerçek, kendi pişirdiğimiz yemekten daha az yediğimizdir.

12. Bilim adamları zekice olma ve alaycı olma arasındaki bağlantıya gittikçe daha fazla dikkat çekiyorlar. Alaycılığın yaratıcılık geliştirdiği kanıtlandı.

13. Kör olarak doğan insanlar asla şizofreniye yakalanmazlar.

14. Birçok çalışma insanların kendi olumlu özelliklerini abarttıklarını göstermektedir. Tipik bir örnek: Çoğu sürücü, ortalamanın sürücüsünden çok daha iyi sürücü olduğundan emindir.

15. Çok ihtiyatlı olduğumuzda ve “B” planı geliştirdiğimizde, çoğu zaman “A” planımız başarısız olur.

16. Hollandalı bilim insanları 5000 kişi üzerinde yaptıkları araştırmada ortalama olarak kadınların yılda 30-64 kez ağladığını öğrendiler. Erkekler ise yılda 6 ila 17 kez ağlıyorlar.

17. Çoğu kadın için, bir erkeğin cazibesinin % 70’i onun ne kadar güçlü olduğu ile tanımlanır.

18. Beyin, kişinin en sevdiği müziği dinlerken, uyuşturucu alındığında kullandığı aynı mekanizmayı kullanır.

19. Planlarınızı diğer insanlara anlatırsanız, motivasyonu kaybedeceğiniz için muhtemelen planlarınızı anlatmayacaksınız.

20. Kahverengi gözlü insanlar mavi gözlü olanlardan daha güvenilirdir. Belki de bunun nedeni, kahverengi gözlü insanların daha belirgin yüz özelliklerine sahip olmaları ve bu özelliklerin daha sıklıkla güvenilir olmasıdır.

21. Sevdiğimiz insanlarla konuşurken sesimizi değiştiririz.

Daha fazla göster

Bir Cevap Yazın

%d blogcu bunu beğendi: