Kişisel Gelişim

Elon Musk’ın Başarısının Arkasındaki 6 Sır

Tesla ile elektrikli otomobil üreten, SpaceX ile uzay seyahatlerin seyrini değiştirmeye çalışan ve Hyperloop ile toplu taşımada çığır açmayı hedefleyen Elon Musk kuşkusuz son yılların en çok konuşulan ismi. Peki Musk, bu kadar farklı işi nasıl bir arada idare edebiliyor ve başarılı olabiliyor?

Yazar Kevin J. Ryan, Elon Musk’ın başarısının arkasındaki 6 nedeni yazdı?

1. Yaratıcılık İçin Online Dünyadan Uzak Duruyor

Elon Musk teknoloji dünyasının en çok konuşulan ismi olsa da yaratıcılığını köreltmemek için online dünyayı sadece ihtiyaç için kullanıyor, e-mail ve mesajlaşma uygulamaları gibi. Çalışanları ile iletişimi hiçbir zaman kesmeyen Elon Musk bu sayede işlerini hızlıca neticelendiriyor ve dış dünyadan etkilenmeden projelerine odaklanabiliyor. Musk bu özelliğini sıklıkla dile getiriyor.

2. Şirket Dışından Kimseyle Mesajlaşmıyor

Elon Musk’a sadece şirketinde çalışanlar e-posta gönderebiliyor. Dışarıdan gelecek mesajlar ile vakit kaybetmemesi için e-posta adresi korunuyor.

3. Aynı Anda İki İş

Musk, bir iş toplantısındayken başka bir proje ile ilgili gerekli yazışmaları yapması ile de tanınıyor. Aynı anda birden fazla işi halleden Musk, tabiri caizse bir taşla iki kuş vurarak projelerini hayata geçiriyor.

4. Ajandasında 5 Dakikalık Onlarca Plan Var 

Musk günlük ajandasını oldukça sıkı sıkıya planlanıyor. Ajandasında 5’er dakikalık programlara yer verdiğini belirten Musk, önemli olmadıkça o kişiye veya işe bu süreden fazla vakit ayırmıyor. Onun için her dakika büyük önem taşıyor. Zamanın değerini iyi biliyor.

5. Öğrenme İsteği

Meraklı bir yapısı olduğu bilinen Musk, daha önce yaptığı pek çok konuşmada gençlere bir şeyi doğru öğrenmek için doğru soruları sormaları telkininde bulunmuştu. “Her zaman öğrenmeye açık olun ve doğru soruları sorun.” Yeni fikirlere veya gündelik problemlere karşı Musk’ın bu taktiği uyguladığı belirtiliyor.

6. Az Uyku Çok İş

Her gün 6 saatten fazla uyumadığını sıklıkla dile getiren Musk, hafta içi ya da hafta sonu bu alışkanlığını sürdürüyor ve “az uyku çok iş” mottosu ile onlarca farklı projeyi aynı anda idare edebiliyor.

Daha fazla göster

Bir Cevap Yazın

%d blogcu bunu beğendi: