Teknoloji

Apple ürünlerinin ömürleri hesaplandı ve bu hesap insanı çileden çıkarır

Bir telefona 3 bin lira, bir bilgisayara 7-8 bin lira veriyoruz ama bu cihazları ne kadar kullanıyoruz? Hayır, sıkılıp yeni modelini almaktan söz etmiyorum.

Bu cihazların ömrü ne kadar? İşte bu hesaplandı.

Uzun süredir bilinçli şekilde eski cihazları yavaşlattıkları yani ‘planlı eskitme’ uyguladıkları konuşulan Apple’ın ürünlerinin ortalama kullanım ömrü bilimsel bir çalışmayla ortaya kondu.

Asymco analistlerinden Horace Dedlu, üç aylık süreçte satılan cihazların sayısı ve aktif cihazların sayısını kullanarak Apple ürünlerinin ortalama kullanım ömrünü saptamayı başardı.

Araştırmanın metodolojisi, verilen zaman içerisinde aktif olan cihazların sayısını satılan toplam cihaz sayısından çıkartmak üzerine kurulu. Bu işlemde elde edilen sonuç, söz konusu çeyrekte kullanım ömrünü dolduran cihazların sayısını veriyor.

Araştırmada, Apple tarafından üretilen iPhone, iPad, Watch ve Mac ürünleri hesaba katıldı.

İddiasını kanıtlamak için verilerden yararlanan araştırmacı, Apple’ın 2013 yılı üçüncü çeyreğinde sattığı cihaz sayısıyla, 2017 yılı dördüncü çeyreğinde artık kullanılmayan cihazlarının sayısının eşit olduğunu belirtiyor. Bu da, 2013 yılında cihaz satın alanların, 2017 yılında yeni modellere geçtiği anlamına geliyor.

​Dedlu, yukarıdaki verilerden yola çıkarak Apple ürünlerinin ortalama kullanım ömürlerinin 4 yılın biraz üzerinde olduğunu saptadı.

Kaynak: https://storia.me/tr/@ben/apple-urunlerinin-omurleri-hesaplandi-4qh3bf

Daha fazla göster

Bir Cevap Yazın

%d blogcu bunu beğendi: