GALERİ

Size Hayatı Zehir Edecek 10 Tehlikeli Alışkanlık

Hayatıımızda göze çarpmayan ama ilerleyen dönemde ruh halimizi olumsuz etkileyebilecek ayrıntılar var. Önemsiz görünen bazı alışkanlık ve davranışlar zamanla büyük bir sorun yumağı olarak karşınıza çıkabilir.

İşte ileride zorluk çıkarabilecek 10 olumsuz alışkanlık;

1.Küçük şeyler hakkında yalan söyleme alışkanlığı.

Hep iyi şartlara sahip olmak isteriz. Bazen insanlar sahip olmadıkları yaşantının izlenimini vermeye çalışırlar. Ancak gerçek er ya da geç ortaya çıkacak ve bu kaçınılmaz olarak ilişkileri etkileyecektir.

2. Herkesi suçlama alışkanlığı.

Suçu başkalarına kaydırdığımızda, eylemlerimizden sorumlu olmadığımızı kabul ederiz. Yanlış bir karar vermiş ya da yanlış bir şey yapmış olamayacağımız için, suçlamamız gereken çevremiz olmalı. Bu durum uzun vadede bize zarar verir. Hatalı olmadığımızı ikna çabaları çoğunlukla sadece bir illüzyondur.

3. Gerçek hislerinizi gizleme alışkanlığı.

Duygularınızı gizlemek ileride pişman olmanıza neden olabilir. Hisleriniz konusunda samimi olmak daha fazla bir şey kaybettirmeyecektir.

4. Çok geç olana kadar problemleri kulak ardı etme alışkanlığı.

Duygu ve düşüncelerimizi uzun süre kısıtladığımızda psikolojik yükümüz taşıyamayacağımız boyutlara ulaşabilir. Kendimizi bu noktaya getirmek düşündüğümüzden daha yıkıcı sonuçlar doğurabilir.

5. Şikayet ve suçlama alışkanlığı.

Çevrelerindeki her şeyden şikayet eden insanlar vardır. Onlarla olan herhangi bir etkileşimde bulunduğumuzda mümkün olduğunca çabuk ayrılmak için güçlü bir isteğimiz olur.

6. Maddi durumun ötesinde yaşama alışkanlığı.

Ödeyebileceğimizden fazla para harcarsak, kendimizi en büyük problemlerden birine sürükleriz. Gelir analizi yapmak ve şartlarınıza uygun bir hayat sürmek ruh sağlığınızı da önemli ölçüde güvence altına alacaktır.

7. Her zaman bir şeyi ispatlama alışkanlığı.

Başka görüşlere sürekli olarak karşı çıkmanız er ya da geç insanları sizden uzaklaştıracaktır. Her şeyden önce haklı olsanız bile diğer insanların da görüşlerini söyleme hakkı vardır. Ve bazen bu görüşler işinize yarabilir.

8. Her şeyde mükemmeli arama alışkanlığı.

Mükemmeliyetçilik iyi gibi gözükse de bir nevroz durumudur. Yani sürekli bir iç çatışma halinde oluruz. Bir süre sonra kendi yaptıklarımızı bile beğenmeyebiliriz.

9. Ciddiye almama alışkanlığı.

Hayatımızın belli dönemlerinde hoşlanmasak da tamamlamak zorunda olduğumuz süreçler vardır. Bunları ertelemenin ya da ciddiye almamanın sonuçları olacaktır.

10. Kendinizi feda etme alışkanlığı.

Kişinin kendi çıkarlarını feda etmesi asil ve yüce bir klişe türüdür. Bununla birlikte bu temelde yanlış bir anlayıştır. Çünkü düşük öz saygı gelişimine yol açabilir.

Bonus: Sahip olduğunuz her şeyin değerini bilin.

İnsanlar, özellikle de hayatlarının parçası olan şeyleri hafife alma eğilimindedir. Daha fazlasını istemekle birlikte, çoğunlukla bizi çevreleyen şeyleri ve insanları unuturuz. Sahip olduğunuz şeyi takdir etmeyi ve şükretmeyi bilin.

Daha fazla göster

Bir Cevap Yazın

%d blogcu bunu beğendi: