Diğer

Bu köye göç başladı

Yozgat’ın Kabala köyünde köyden göç edilmesi bir yana köye göçler gerçekleşiyor. Köyde işsizlik diye bir problem kalmadı. Projeleri sayesinde Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı’nın bile ilgisini çektiler.

Yozgat’ın Kabala köyündeki köylüler birlik ve beraberlik içerisinde neler başarılabileceğini tüm Türkiye’ye gösterdi. Köylüler 9 yıl önce tarlaları arasındaki sınırları kaldırdılar. 600 tarlanın birleşmesiyle ortaya yaklaşık 11 bin dönümlük geniş bir tarla çıktı. Bu tarlanın başlangıç olarak yaklaşık yarısına şeftali, armut, elma ve kiraz ağaçları dikildi.

Habertürk gazetesinin haberine göre proje o dönem kaymakamlık yapan İsmail Şanlı ve Kabala köyünün muhtarı Hüseyin Ünal tarafından başlatılmış. Köylülerin ikna olması ile birleştirilen arazi 25 yıllığına özel bir şirkete kiralandı. Vatandaş, kamu ve özel sektör el birliği ile bu projeyi faaliyete geçirdi. Proje sayesinde köylüler hem arazilerinden kira parası alıyorlar hem de sigortalı olarak kendi arazilerinde çalışıyorlar. Kadrolu çalışan sayısı yaklaşık 70 kişi olsa da hasat dönemlerinde çalışan sayısı 650 ye yaklaşıyor.

Gazetenin haber detaylarında kadınların asgari ücret ile çalışırken kendi mutfak dolaplarını değiştirdiğinden, çamaşır makinesi aldığından bahsediyor. Üniversite öğrencileri de kendi harçlıklarını kazanıyorlar. Proje sayesinde gelir seviyesi yükselen halk apartmanlar yaparken köye geri dönüşler de başlamış.

Proje Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı’nın da dikkatini çekti

Proje bölgede kalkınma hamlesi oldu. Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanı geçtiğimiz aylarda Kabala köyünü ziyarete gitti. Projenin başarısında ilham alarak aynı projeyi 250 köyde daha uygulayacaklarını söyledi. Projenin başlamasına ön ayak olan dönemin kaymakamı İsmail Şanlı TİGEM Genel Müdürü oldu.

Muhtar Hüseyin Ünal bu proje sayesinde ekin ekilen yer oranında artış olduğunu, ekonomik olarak rahatladıklarını, hatta şehirden göç bile aldıklarını ifade etti. Köyün nüfusu 150 kişi arttı.

Proje köyde aynı zamanda sosyal sorumluluk projesi etkisi de yarattı. Kadınlar kendi paralarını kendi kazandıkları için öz güvenleri yerine geldiklerini ifade ediyorlar. Kendi ihtiyaçlarını kendi kazandıkları paralar ile yapıyorlar. Hatta kendine araba, traktör alanlar bile olduğunu söylüyorlar.

Kaynak: https://storia.me/tr/@chopfc/bu-koye-goc-basladi-2ab02n

Daha fazla göster

Bir Cevap Yazın

%d blogcu bunu beğendi: