PsikolojiSağlık

İşte bu sebeple Facebook’ta kimseyle tartışmamalısınız

Hayatımızın büyük kısmı sosyal medyada geçiriyor. Bu zamanın çoğunu da tartışmaya ayırıyoruz.

Peki bu sağlıklı bir iletişim yöntemi mi?

Facebook’ta birazcık olsun vakit geçiren herkes, spor ya da siyaset fark etmeksizin birbirleriyle hunharca tartışan insanlara şahit olmuştur. Gerçek hayatta hiçbir karşılığı olmadığından mı bilinmez, insanlar buradaki atışmalarda yüz yüzeyken söylemeleri imkânsız şeyleri bir çırpıda söyleyebilmektedirler.

Ancak konu hakkında son yapılan çalışmalar bunun pek de sağlıklı olmadığını ortaya koydu. Araştırma Berkeley ve Chicago Üniversiteleri tarafından yapıldı. 300 kişiye savaş ve çocuk aldırma gibi sıkıntılı konuları içeren videolar izletildi ve metinler okutuldu. En sonda da deneklere birtakım sorular soruldu. Buna göre birçoğu kendileriyle aynı fikirde olmayanları “cahil” ve “dar kafalı” olarak tanımladı. Ancak ortada ilginç bir durum vardı.

Araştırmacılar video izleyen deneklerin metin okuyanlara göre daha hoşgörülü olduğunu keşfetti. Yani insanlar kendilerinin katılmadığı görüşleri sesli olarak duyduklarında normalden daha hoşgörülü oluyordu. Bunların sonucunda görüldü ki sözlü iletişim, fikir alışverişi konusunda en iyi yoldu. Yazılı tartışma ise büyük çoğunlukla kavga ile bitiyor ve hiçbir şeyi değiştirmiyordu.

Kaynak: https://www.elitereaders.com/research-dont-argue-on-facebook/

 

Daha fazla göster

Bir Cevap Yazın

%d blogcu bunu beğendi: