GALERİ

Olmasa da hayatımızı devam ettirebileceğimiz 7 organ

Hemen “Beyin” ciler gelmeden…

İşin şakası bazı insanlarda yaşamsal fonksiyonlarını devam ettirebilecek (hareket etmek, yemek yemek, işe gitmek, survivor izlemek) kadar beynini kullanıyor ve kendilerine haksızlık ediyorlar. İnsanlar roket fırlatıyor, aynı anda iki enstrüman çalıyor, ülke yönetiyorlar peheey.

Neyse konumuz bu değil zaten beyin olmadan olmaz.. Bak yine 😏

Vücudumuzda olduğu için teşekkür ettiğimiz ama çok da g*tün kalkmasın zira sen olmadan da yaşanıyor be gülüm dediğimiz organları derledim.

1- Dalak

Dalak kaza anında yaralanma sonrası en çok çıkarılan organdır, kaburgalara yakındır ve çabuk zarar görür. İşlevi alyuvar depolama ve trombosit üretmedir. Dalağımız olmadan güle oynaya yaşayabiliriz, görüşürüz dalak.

2- Mide

Mide kanseri tedavisinde midenin bir kısımı, hatta tamamı alınabiliyor. İnce bağırsak yemek borusuna bağlanıyor ve bu şekilde yaşıyorsunuz. Hafif yemekler ve ilaç takviyesiyle hayatınıza devam edebiliyorsunuz. Bye bye mide.

3- Üreme organları

Kadınlarda rahim ameliyatı ile rahim, erkeklerde ise üreme organlarının bir veya ikisi alınabiliyor. Kadınlarda rahim alınması üremeyi durdururken menopoza kadar olan adet dönemlerini de engeller. Ayrıca çok ilginç bir ayrıntı var, kadınlarda üreme organının alınması yaşam süresinde bir değişiklik olmazken erkeklerde iki testis alınınca yaşam süresi artabiliyor. Yani güle güle testis, merhaba uzun yaşam.

4- Kolon (Bağırsak)

Bağırsağı tek cümlede özetlersek bizim ikinci beynimiz diyebiliriz. Önemi son yıllarda yapılan araştırmalar ile daha da arttı. Ama eğer kolon kanserine yakalanırsanız bağırsağınızın bir kısmı veya tamamı alınabiliyor. Kalın bağırsağın temel görevi, su ve vitaminlerin emilimini sağlamak ve kalan besin atığı posayı sıkıştırarak dışkı haline getirmek olduğu için ameliyattan sonra sadece tuvalet alışkanlığınız değişiyor ve kolaylıkla yeni hayatınıza uyum sağlıyorsunuz. Good bye bağırsak.

5- Safra kesesi

Safra kesesi de sık alınan bir organ olmakla birlikte temek görevi safra denen bir maddeyi depolamaktır. Bu madde karaciğerdeki yağlanmayı engelliyor. Ama siz alkol alır, her gün donut yer bir de üstüne hiç spor yapmazsanız safra sizi kesmez. Onun için önce sağlık, safra kesesini de üç hayırla uğurluyoruz.

6- Apandisit

Tek taraflı yapısı, solucana benzeyen şekli ile enteresan bir organdır apandis. Adeta alınsın diye konulan bu organ belki çevrenizdeki 3 kişiden 1 inde yoktur. Apandis aldırmanız hayatınızda bir değişikliğe yol açmaz, onun için yallah köyüne!

7- Böbrekler

Evet sıra geldi en önemsiz organlardan en önemlisine. Çoğu kişi iki böbreğe sahiptir ama tek böbrekle yaşayanların da sayıları azımsanmayacak kadar fazladır. Böbreğin bir çok rolü vardır ama böbreğimizi kaybedersek onsuz yaşayamayacağımız anlamına gelmez. Böbrek vücutta elek görevi görür, vücudun ihtiyaç duyduğu proteinleri tutmasını sağlar,  daha da önemlisi, ihtiyacımız olmayan pek çok şeyden idrar aracığıyla kurtulmamızı sağlar. Böbreklerimizden ikisini de kaybedersek diyaliz makinesine bağlı yaşamak zorunda kalırız. Yine de sana veda ediyoruz sevgili böbrek.

Özet: Yine de her şeyin bir amacı olduğunu düşünen ben hiçbir organımı hiçbir para karşılığına değişmem, belki iPhone X olabilir.

Kaynak: https://storia.me/tr/@HyperNova/olmasa-da-hayatimizi-devam-3clph8

Daha fazla göster

Bir Cevap Yazın

%d blogcu bunu beğendi: