İlginç Bilgiler

Karşındakinin göz hareketinden yalan söyleyip söylemediğini anlamanın yolu

Gün içinde her zaman gerçekleri söylemiyoruz, bazen kendimizi korumaya almak (self-defence) bazen karşıdaki kişiye bir şeyleri daha güçlü hissettirebilmek (abartmak diyelim) bazen de sırf zevk için yalan söyleyebiliyoruz, evet benim böyle arkadaşlarım da var.

Mesela yalan söylendiğinde

Genel olarak beynimizin sol tarafının mantıkla, sağ tarafımızla yaratıcılıkla ilişkili olduğu kabul edilmektedir. Dolayısıyla, sola bakan herkes mantıksal yanını kullanıyor ve sağ tarafa bakanlar yaratıcı yönünü kullanıyor. Bu mantıkla yola çıkarsak mantık doğruyu, yaratıcı taraf yalanı temsil ediyor.

NLP kurucuları John Grinder ve Richard Bandler, ‘standart göz hareketi’ grafiğini (Eye Accessing Cues) çizmişler. Bu çizelge, gözlerimizin düşüncelerimize göre hareket ettiği yeri tasvir ediyor.

Standart göz hareketi grafiği

Düşünürsek, gözler beyin bilgiye erişirken hareket eder. Gözlerimizin gittiği yöne göre tahminlerde bulunabiliriz.

Yukarı ve sağ

Birisi en beğendiğiniz giysinizi ya da satın aldığınız ilk evi hatırlamanızı isterse, gözlerinizi yukarı doğru hareket ettirdiğinizde beynin görsel hatırlama bölümüne erişirsiniz.

Yukarı ve Sola

Gökyüzünde uçan bir ayı ya da pembe lekeli inekler düşünün. Kafanızda görsel olarak bu görüntüleri oluştururken gözleriniz yukarı ve sola doğru hareket edecektir.

Sağ

En sevdiğiniz şarkıyı hatırlamak için, gözler beyninizin bir kısmını hatırlayan işitsel öğelere erişirken gözleriniz sağa doğru hareket eder.

Sola

Aklınıza gelebilecek en düşük bas notasını hayal etmeniz istenirse, gözler bu sese göre sesleri yapmaya çalışırken gözleri sola doğru hareket ettirecektir.

Aşağı ve Sağ

Kesilen çimenlerin veya toprağın kokusunu veya en sevdiğiniz içeceğin tadını hatırlayıp hatırlamayacağınızı sorduklarında, insanların gözleri genellikle kokuyu geri çağırır, bu sebeple gözler aşağı doğru ve sağa doğru hareket edecektir.

Aşağı ve Sol

Kendinizle konuşurken veya iç diyaloğa girerken gözlerinizin yönü bu şekilde hareket eder.

Peki bu göz hareketi bilgisi, yalan söyleyen birini tespit etmemize nasıl yardımcı oluyor?
Şimdi yalan söylerken göz hareketleri konusunda ne arayacağımızı biliyoruz. Birine bir soru sorarsanız, göz hareketlerini takip edebilir ve birisinin yalan söyleyip söylemediğini anlayabilirsiniz.

Sağ elini kullanan biri gerçek olayları, anıları, sesleri ve duyguları anlatıyorsa sola bakmalıdır. Yalan söylüyorsa, gözleri sağ tarafa, yani yaratıcı tarafa bakar.

Örneğin, eşinize önceki gece ofiste miydin sorusunu sordunuz. Eğer “Elbette oradaydım” deyip yukarı sola doğru gözlerini kaydırırsa, o eş sadık bir eş, sakın bırakmayın 🙂

Bu göz hareketleri sağ elini kullanan bir insan içindir. Solaklar için bu göz hareketlerinin tam tersini düşünebilirsiniz, örneğin sağ elini kullanan biri için yalan söylemek sağa bakmak ise sol elini kullanan için sola bakmaktır.

Önemli Not: Ben bunları yaptım ama hiç sağa sola bakmadım diyebilirsiniz, çünkü hafızanızda şu an bakmamanız gerektiği söyleniyor. Yukarda yazılanlar da elbette kesin kurallar değil, gözlemle ortaya çıkmış bazı teorilerdir.

Son olarak:

Gözler kalbin aynasıdır.

Kaynak: https://www.learning-mind.com/eye-movements-when-lying/

Daha fazla göster

Bir Cevap Yazın

%d blogcu bunu beğendi: