GALERİ

Doğru Telaffuz Şekilleri ile Birlikte: Çocuklarınıza Asla Söylememeniz Gereken 7 Cümle

Çocuklarınıza kullanacağınız ifadeler onların gelişimleri açısından çok önemlidirler. Bunların bazılarını bu yazımızda sıraladık.

İyi birer ebeveyn olmanın sorumlulukları büyüktür. Ebeveynler, çocuklarına kurdukları her cümleyi titizlikle seçmeliler ve düzgün cümleler kurmalıdırlar. Yanlışlıkla bile olsa söylenen cümleler, bir çocuğun dünya görüşünü aniden değiştirebilir. Bu yazımızda çocukların zihinsel gelişiminde oldukça etkili olabilecek 7 cümleyi bir araya getirdik. Çocuklarınıza bu 7 cümle yerine daha faydalı cümleler kurarsanız, gelişimlerine oldukça büyük bir katkı sağlayabilirsiniz.

1. Ağlamayı kesBunu duyan çocuk ”Duyguları göstermek kötüdür. Ağladığım zaman azar işitirim.” diye düşünür. Bu yüzden büyüdüğünde sessiz içine kağanık bir birey olabilir. Bastırılmış duygular er ya da geç gözyaşı veya saldırganlık duyguları ile kendisini gösterir. Doğru ifade ise ”Seni üzen nedir?” ya da “Neden ağlıyorsun?” olmalıdır.

2. Açgözlü olma…

Bunu duyan çocuk ”Her şeyi paylaşmalıyım. Bana ait hiçbir şey yok.” diye düşünür. Zamanla bu düşünceler çocuğun kendinden ödün vermesini sağlayabilir. Kendi değerlerini ve eşyalarını da bu şekilde korumamaya başlayacaktır.

3. Büyüklerini dinle

Bunu duyan çocuk hemen şöyle düşünür: ”Bütün büyükler iyi ve zekidir. Onlar ne derse onu yapmalıyım.” Bu ifade gerçekten de kötü sonuçlara sebep olabilir. Çünkü çocuk bu ifadeler yüzünden yabancılar da dahil olmak üzere bütün büyüklere güvenmeye başlar. Onlardan kötülük geleceğini düşünmez. Doğru ifade ise ”Aileni dinlemelisin.” olmalıdır. Böylece çocuk sadece aile büyüklerini dinleyip yabancılara karşı fazla güvenmemeyi öğrenecektir.

4. Bunu kimden öğrendin?

Bir yaramazlık sonucu bu ifadeyi duyan çocuk ailem bunu benim yaptığımı bilmiyor diye düşünecektir. Böylece yaptığı hareketten ceza almadan kurtulacağını ya da başkalarının üzerine atarak kurtulabileceğini düşünür. Doğru ifade ise ”Bunu neden yaptın?” olmalıdır. Bu sayede bu hareketi çocuğun kendisinin mi yaptığını ya da başkasının mı yaptığını öğrenebilirsiniz.

5. Şu çocuğa bak da örnek al

Bunu duyan çocuk ”Çok kötü biriyim. Hiçbir işe yaramıyorum.” diye düşünecektir. Başkaları ile kıyaslamak çocuğun kendine olan güvenini olumsuz yönde etkiler ve onu hayatta hiçbir zaman bir şey elde edemeyeceğini düşündürür. Doğru ifade ise ”Bunu sen de yapabilirsin.” olmalıdır.

6. Eve gidelim konuşacağız

Bunu duyan çocuk “Ailem bana zarar verecek. Beni sevmiyorlar. Kesin dayak yiyeceğim.” diye düşünüp eve gitmek istemez. Doğru ifade ise ”Eve gittiğimizde işin doğrusunu sana söyleyeceğim.” olmalıdır. Bakış açınızı dinleyen çocuk gelecekteki hareketlerini yapmadan önce sizin duygularınızı dikkate alacaktır.

7. Bunun için çok küçüksün Bunu duyan çocuk o konuyu mutlaka bilmek isteyecektir ve başkasına bu konuda mutlaka sorular soracaktır. Çocuğunuz size sorular sorduğunda yanıt alamazsa, aradığı yanıtı başkalarından bulmaya çalışacaktır. Hatta belki de güvenilir olmayan ve onu yanlış yönlendirebilecek kaynaklardan. Doğru ifade ise ”Bunu sana daha sonra söyleyeceğim.” olabilir.

kaynak : https://ofpof.com/merak/dogru-telaffuz-sekilleri-ile-birlikte-cocuklariniza-asla-soylememeniz-gereken-7-cumle

Daha fazla göster

Bir Cevap Yazın

%d blogcu bunu beğendi: