Kişisel Gelişim

Parasızlıktan köpeğini satan Sylvester Stallone’un ilham verici hayat hikayesi

71 yaşındaki ABD’li aktör Sylvester Stallone’un hayat hikayesini biliyor musunuz?

Rocky filmini çekmeden önce zorlu bir hayatı vardı Stallone’un.

Küçükken geçirdiği bir yüz felcinden sonra suratında hasar kaldı. ‘Bu ona karakteristik bir özellik kazandırmış’ diyebilirsiniz ama işler ünlü olmadan önce öyle yolunda değildi. Suratındaki bu ifade, rol kapmasının önünde büyük bir engeldi.

1970-1975 yılları arasında ancak küçük rollerde kendine yer bulabilen Sylvester Stallone bir gün gemileri yakıp New York’a gitmeye karar verdi. Hayali ünlü olmaktı. O ise büyük bir geçim sıkıntısı içerisindeydi.

New York’ta uzun bir süre işsiz kalan Stallone’un banka hesabındaki para 106 dolara kadar düştü. Köpeğiyle birlikte otobüs terminalinde uyumak zorunda kaldı günlerce. Bir zaman sonra ise artık köpeğinin yemek masrafını karşılayamadığından onu hiç tanımadığı bir yabancıya 25 dolara satmak zorunda kaldı.

Dibi görmüştü Sylvester. Ama dibi görmek, zıplamak için bir fırsat anlamına geliyor aynı zamanda.

24 Mart 1975’te Muhammed Ali ve Chuck Wepner’ın maçını izleme fırsatı buldu Stallone. Chuck Wepner’in Muhammed Ali karşısında en fazla 3 raund dayanabileceği düşünülüyordu. Ancak Chuck Wepner, Muhammed Ali’den ne kadar sert darbeler alırsa alsın durmuyor ve dövüşmeye devam ediyordu. Wepner herkesi şaşırtarak Muhammed Ali’ye tam 15 raund dayanmayı başardı ve maçı teknik nakavtla kaybetti.

Bu maçtan ilham alan Sylvester Stallone, 3 gün boyunca yemeden içmeden bir film senaryosu üzerinde çalıştı. Filmin adı Rocky idi.

Stallone, senaryosunu Irwin Winkler ve Robert Chartoff adında iki yapımcıya gösterdi. Yapımcılar senaryoyu beğendi ve senaryonun haklarını satın almak için Stallone’a 125 bin dolar önerdi. Fakat bir şartları vardı. Filmin başrolü bir başkası olacaktı.

O günlerde kalacak yeri bile olmayan Stallone teklifi kabul etmedi. Birkaç hafta sonra bu sefer 325 bin dolar teklifle geldi yapımcılar. Bu şartlara göre yine başrolde kendisi olmayacaktı. Yine kabul etmedi Stallone.

Yapımcılar çaresiz kabul ettiler Stallone’un isteğini ve filmin çekilebilmesi için United Artist isimli bir kuruluşa başvurdular. Kuruluş, filmin bütçesini 2 milyon dolar olarak belirledi ama onlar da başrolde Sylvester Stallone’nin oynamasına karşı çıktılar. Yapımcılar, Sylvester Stallone’nin kesin kararını yapım şirketine anlatınca şirket filmin bütçesini ne yazık ki yarıya indirdi.

Şimdi filmin çekilebilmesi için ekstra bütçeye ihtiyaç vardı. Bu iki yapımcı, filmi çekebilmek adına evlerini ipotek ettirdi. Ama Stallone’un ücretini de 35 bin dolara düşürdü.

Bu 35 bin doların 15 bin dolarını sattığı köpeği bulmak için harcadı Stallone. Sonunda buldu da. Filmdeki köpek, kendi köpeği Butkus’tur.

Rocky, 1976 yılının en fazla gişe hasılatı yapan filmi oldu. Taxi Driver’ı bile geride bırakıp ‘En İyi Film Oscarı’nı kazandı. Aynı zamanda bu ödülü kazanan ilk ‘spor filmi’ olarak tarihe geçti.

Otobüs terminalinde yatıp parasızlıktan köpeğini satan Sylvester Stallone, Rocky filminden toplam 200 milyon dolar servet elde etti. Artık o dünyanın tanıdığı bir oyuncuydu.

Sylvester Stallone 125 bin doları kabul edip filmde rol almamış olsaydı Rocky bu kadar meşhur olur muydu? Veya dünya sineması, Sylvester Stallone’suz nasıl olurdu? İnsan düşünmeden edemiyor.

Kaynak: https://storia.me/tr/@tuco/parasizliktan-kopegini-satan-sylvester-4jwfvl

Daha fazla göster

Bir Cevap Yazın

%d blogcu bunu beğendi: