Diğer

Bir ateistin cenaze töreni nasıl olur? İşte Balıkesir’den bir örnek…

Türkiye’de ateist olsanız da olmasanız da mutlaka dini tören yapılıyor. Ölen kişi ateist olsa bile yakınları yine de tercihini dini törenden yana kullanıyor. Birkaç örnek dışında bu hep böyle oldu. Hatta ‘Tören istemiyorum’ diye vasiyet edenler bile dini törenle uğurlandı. Bu, Türkiye’ye özgü, vicdani bir durum aslında. Şimdi anlatacağım hikaye ise bambaşka…

Balıkesir’in Ayvalık ilçesinde kalp krizi nedeniyle hayatını kaybeden 76 yaşındaki Atila Yüksel ateistti ve öldüğünde dini tören istemiyordu. Ailesi onun bu isteğine saygı gösterdi ve cenaze sıra dışı bir şekilde defnedildi.

Altınova’da oğlu Özgün Yüksel ile birlikte yaşayan Atila Yüksel, geçen salı akşamı hayatını kaybetti. Atila Yüksel ateistti ve öldüğünde dini tören istemediğini de defalarca söylemişti.

Babasını kaybeden Özgün Yüksel, Belediye’ye giderek defin işlemlerini başlattı ancak dini tören istemediğini söyledi. Yani cenaze camiye gitmeyecek, yıkanmayacak, hastaneden geldiği şekilde toprağa verilecekti. Özgün Yüksel imam ve cemaat de istemiyordu.

Belediye bu isteğe saygı gösterdi. Özgün Yüksel hazırlıklara başladı.

Ölmeden önce Atila Yüksel’in bir talebi daha olmuştu. Vücudunun toprakla temas etmesini istemiyordu, bu yüzden tabutla gömülecekti.

Özgün Yüksel, babasının cenazesine toprak değmesin diye kazılan mezarı betonla kaplattı.

Hazırlıklar bitince, Atila Yüksel’in cenazesi hastaneden alındı ve mezarlığa getirildi. Cenaze törenine sadece Urla’da yaşayan eşi Nafiye Yüksel ve Özgün Yüksel katıldı. Herhangi bir saldırı girişimine karşı Jandarma da oradaydı.

Defin işlemi esnasında, Özgün Yüksel babasının tabutunun içine önceden hazırladığı birlikte çekilen fotoğraflarını, tıraş takımını, çakısını ve tarağını bıraktı.

Cenaze daha sonra tabutuyla beton mezara konarak, üzerine beton kapaklar kapatıldı, bunun ardından toprak atılarak defin işlemi tamamlandı.

Yani bu kez bir ateist, nasıl istiyorsa öyle defnedildi.

Kaynak: https://storia.me/tr/@tinkerbel/bir-ateistin-cenaze-toreni-1mrrik

Daha fazla göster

Bir Cevap Yazın

%d blogcu bunu beğendi: