Uzay

Elon Musk, Mars’ta yaşam ihtimalini, yolladığı Tesla ile başlamadan bitirmiş olabilir

Elon Musk, Mars’ta yaşam idealini gerçekleştirmek için atılan adımlardan biri olan Falcon Heavy roketini uzaya yolladı. Rokete, şoför koltuğunda Space Man adlı bir astronot mankeni oturan bir Tesla otomobil de eşlik ediyor.

Elon Musk, fırlatılan rokete Ahmet Kural’ın Sıla’ya baktığı gibi bakarken görüntülendi. Bence o bakış, hiçbir aşığın gözlerinde olamayacak kadar fazla anlamlı ve romantikti. Falcon Heavy’nin 6 ay sürmesi gereken yolculuğu bilim dünyasını çok heyecanlandırdı. Ancak bu uzay seferini daha da meşhur ve popüler hale getiren Tesla otomobil oldu. Aracı geçtiğimiz günlerde biri teleskopla görebildiğini söylemişti.

Uzaya giden Tesla konusunda kimsenin aklına gelmeyecek bir görüş beyan edildi. Bilim insanları, Mars’ta ve yörüngesinde var olmayan mikropları, mantarları uzaya götürüp her şeyi mahvedebilir.

Söylenene göre Tesla dezenfekte edilmemiş. Fabrikadan çıkan otomobil roketle fırlatılmış. Normalde NASA’nın uzaya yolladığı her parça sterilize ediliyordu. Şimdi Tesla, dünyadan götürdüğü bakterilerle Mars’taki yaşam ihtimalini başlamadan bitirebilir. Bilimsel araştırmalara da darbe vurabilir.

Başka kötü ihtimaller de var. Yolculuğu boyunca Tesla, düşük ihtimallerle de olsa Dünya’ya da Venüs’e çarpabilir. Yapılan simülasyonlarda, Mars’a çarpması ihtimalinin olmadığı söyleniyor.

Ayrıca 2091 yılınca roket Dünya’ya epey yaklaşacak ve rahatlıkla gözlenebilecek.

Kaynak: http://uk.businessinsider.com/starman-elon-musk-car-orbit-collision-risk-calculations-2018-2?r=US&IR=T

Daha fazla göster

Bir Cevap Yazın

%d blogcu bunu beğendi: