Gündem

Davutoğlu’nun okuldan attırmak istediği öğrenci Google’da mühendis oldu

Ayşe Arman bugün Google’da mühendislik yapan Dr. Hale Dönertaşlı ile yaptığı röportajı yayınladı. Dr. Dönertaşlı, zamanında eski Başbakan Ahmet Davutoğlu’nun bölüm başkanıyken okuldan attırmak istediği bir öğrenciydi. Mezun oldu, sonra Google’a girdi. Yedi yıl Google’da çalıştıktan sonra Türkiye’ye döndü ve şimdi burada bir Silikon Vadisi kurmak istiyor.

Dr. Dönertaşlı 15 yıl ABD’de yaşamış ve bunun 7 yılını Silikon Vadisi’nde geçirmiş. Ahmet Davutoğlu, para karşılığı başkalarının ödevlerini yaptığı için onu disipline vermiş. Dersine giren hocalar yalvar yakar kurtarmaya çalışmış. O zamanları şöyle anlatıyor:

“Özel bir üniversitede Matematik-Bilgisayar bölümünde burslu okurken, paraya ihtiyacım vardı. Arkadaşlarımın ödevlerini yaparak para kazandığımı MIS Bölüm Başkanı (Ahmet Davutoğlu) duyunca, disipline verildim. Tüm bursum iptal edilecek ve okuldan atılacaktım. Kendi bölümümdeki hocalarım beni yalvar yakar kurtarmaya çalışırken, af için şart koşuldu. Bana aylık harçlık verilecek, ben de karşılığında 2 bölüm bitirecektim ve bir daha başkalarının ödevlerini yaparak para kazanmayacaktım. İkişer üçer bitirmeye alışınca master’da da böyle devam etti.”

Şimdi ise Silikon Vadisi’ni Türkiye’de kurmak istiyor. “Google’dan öğrendiğim felsefeye göre, mükemmeli hazırlamaktan çok, işin bitmiş olması önemli. Hedef de sürekli hareket halinde ve bizim bilişim çağında kaybedecek daha fazla zamanımız yok. Bu bir ekip işi, ben Türk gençliğine güveniyorum” diyor.

Röportajın tamamını buradan okuyabilirsiniz.

Daha fazla göster

Bir Cevap Yazın

%d blogcu bunu beğendi: