GALERİ

Tüm İnsanlığı İlgilendiren Şok Etkisi Yaratacak 7 Gerçek

Tüm dünyadaki insanların bilmek isteyeceği birbirinden ilginç ve faydalı bazı gerçekler.

1. Öz bilinç, insanların ilk gelişen becerilerinden biridir

Emory Üniversitesi’nden bir gelişim psikoloğu Philippe Rochat, insanların doğduktan 18 ay sonra öz bilinçlerini keşfettiklerini açıkladı.

2. Duygular doğuştan değildir, bunlar beynimizin yarattığı bir şey

Sinirbilimci Lisa Feldman Barrett, duyguların öngörülebilir olmadığını söylüyor; onun araştırmasına göre, beynin hiçbir kısmı belirli bir duygu yaratmaktan sürekli olarak sorumlu değildir. Duygularımız tam anlamıyla her yerdedir ve doğuştan değildirler, beyinimiz terleme gibi fiziksel duyumları veya artmış bir kalp atışını hissetmek için duygular üretir. Keza iyi haber aldığımızda beyin mutluluk duygusunu üretir.

3. Ses kayıtlarını duymaktan nefret etmenin bir nedeni var

Bir bilim insanı; “Şu anda kendimi dinlediğimde, kafatasının kemiklerini kullanarak çıkardığı sesimi duyuyorum ve kemik iletimi sesleri gerçekte olduğundan daha düşük bir seviyeye getiriyor. Kayıt altına aldığımız sesin daha yüksek tondan ve kötü gibi gelmesinin en büyük nedeni budur.” dedi.

4. Bir konu hakkında aşırı düşünmenin faydasız olduğu kanıtlandı

Sporcular üzerinde yapılan bir araştırmada bir konu üzerinde Overthinking yani aşırı düşünen kişilerin o konuda başarısız oldukları gözlemlendi.

5. Bir konuda karar vermemek, yanlış karar vermekten daha kötü hisler uyandırıyor

Kişinin hareketsiz yani kararsız kaldığı durumlarda yaşadığı his, yanlış karar verdiğinde yaşadığı histen daha kötü olduğu açıklandı.

6. Komik gibi görünen utanç verici hataları yapan insanların büyük acılar çektiği ortaya çıktı

2015 yılında Alman bilim insanları, bir grup deneğe eskiden yaptıkları “epik başarısızlık” görüntülerini izlettiler ve onları MRI üzerinden izlediler. Denekler zamanında yaptıkları o başarısızlıkları tekrar gördüklerinde beyin hücrelerinde zararların oluştuğu gözlemlendi.

7. Hassasiyet üretken olabilir

Yapılan araştırmalarda bir insana hassasiyet gösteren kişinin o hassasiyet duygusunu karşı tarafa da ilettiği ortaya çıktı.

kaynak : https://ofpof.com/merak/tum-insanligi-ilgilendiren-sok-etkisi-yaratacak-7-gercek

Daha fazla göster

Bir Cevap Yazın

%d blogcu bunu beğendi: