Kişisel Gelişim

Zaman Yönetimiyle İlgili 10 Gerçek

Zaman yönetimi yüzyıllardır insanoğlunun en çok elde etmek istediği yetenek olmuş. Hepimiz zamanın çok hızlı geçtiğini ya da durduğunu düşündüğümüz günler yaşamışızdır. Bilim adamları ebedi gençlik iksiri yaratmaya ya da bir zaman makinesi yaratmaya çabalıyorken, psikologlar da zamanın hızıyla başa çıkmanın bazı yollarını bulmuşlar.

1. Sıkıldıkça Zaman Süner.

Aynı zaman dilimi, ilginç bir film izlerken uçabilir ve sıkıcı bir kitap okurken sonsuza kadar sürebilir. Sıkıldığımızda kendimize daha çok odaklanırız. Başka bir deyişle, çok fazla düşünürüz. Bu da daha fazla veri işlememize ve zaman algımızın yavaşlamasına neden olur. Tam aksine, sevdiğimiz ve eğlendiğimiz bir şey yaptığımızdaysa zaman akıp gider.

2. Belirsizlik Olduğunda Zaman Yavaşlar.

Evden çıkmak için hazırlanırken birinin 10 dakikamız kaldığını söylemesiyle elimizin ayağımızın dolaşması duygusuna hepimiz aşinayız. Belki de en hızlı geçen 10 dakikalardır bu dakikalar. Ama hamilelik testi için 10 dakika beklememiz gerekse, ister pozitif sonuç bekleyelim ister negatif, bu kez de o 10 dakika geçmek bilmez. Bizi neyin beklediğini bilmediğimiz zaman çok fazla düşünür ve her detaya odaklanırız, bu yüzden beynimiz zamanın yavaşladığı şeklinde bir algıya kapılır.

3. Saatten Gözümüzü Ayırmazsak Zaman Donar.

Sabahları uyuduğumuz o “5 dakika daha” uykusu muhtemelen en tatlı uykudur ve hemen biter. Ancak zilin çalmasını beklerken gözünü saatten ayırmayan öğrenci için aynı 5 dakika sonsuzluk gibi gelir. Tekrar tekrar saate baktığımız halde sanki ilerlemiyormuş gibi gelmesine “saat durması illüzyonu” denir. Bu hareket esasında çok kısa sürer ancak bilincimizin sık sık duraklamasına neden olur. Bu sırada saati yorumlayıp bize söyleyen beynimizin bu işlemi daha uzun sürer ve tekrar saate baktığımızda akreple yelkovanın çok da ilerlemediğini fark ederiz.

4. Kendimizin Farkında Olduğumuzda Zaman Yavaşlar.

20 dakika sahnede olmak, eve yaptığımız 1 saatlik yürüyüş kadar hatırlanabilir. Çünkü bir rutini takip ettiğimizde ne gerçekliğe ne de kendimize fazla odaklanmayız. Ancak sahnede geçirdiğimiz 20 dakika boyunca anı yaşar ve kendimizin farkına varırız. Ne kadar fazla odaklanırsak, zaman o kadar yavaşlar ve anılarımız da o kadar kalıcı olur.

5. Tehlikede Olduğumuzda ve Korktuğumuzda Zaman Esner.

Uçmaktan korkan biri için 2 saatlik araba yolculuğuyla 2 saatlik uçak yolculuğu tamamen farklı şeylerdir. Korktuğumuzda ya da tehlikede olduğumuzda, beynimiz pek çok bilgiyi aynı anda işler. Hayatta kalmak için bulduğu her veriyi kullanır. Ve bunlar sakinleştiğimizde bile kaybolup gitmezler. Aklımızda yer ederler ve yaşadığımız zamanın aslından daha uzun olduğuna bizi ikna ederler.

6. Beklerken Zaman Yavaşlar.

Teslim zamanından önceki 1 hafta uçup giderken, tatilden önceki 1 hafta geçmek bilmez. Bir şeyin olmasını istediğimiz ve beklediğimizde zaman yavaşlar. Hatta o şeyin olmasını hemen istiyorsak ve agresifsek daha da yavaşlar, adeta durur. Böyle anlarda başka hiçbir şeyi düşünmeyip sadece istediğimize odaklandığımız için, istediğimiz şey ve onu elde edene kadar geçen süre konusunda hassaslaşırız.

7. Yeni Şeyler Tecrübe Ettiğimizde Zaman Uzar.

Bir yere ilk kez giderken yaptığımız yolculuk, aynı yerden dönerken yaptığımız yolculuktan daha uzun gelir. Bunun sebebi, yeni şeyler tecrübe eden beynimizin bu bilgi ve tecrübeleri düzenleyip sunmak için fazladan zamana ihtiyaç duymasıdır. Bu süre ne kadar uzarsa, zaman da o kadar uzar. Diğer yandan tecrübelerin tanıdık olduğu durumlarda beynimizin ihtiyaç duyduğu bu süre çok çok daha kısadır.

8. Acelemiz Olduğunda Zaman Akar.

Sınava hazırlanırken geçirdiğimiz 3 gün ile sınav sonucunu beklediğimiz 3 günü kıyaslayalım. Son tarihe/teslim gününe ne kadar zamanımız olursa olsun asla yeterli zamanımız yoktur. Acelemiz olduğu zaman odaklandığımız şeyin dışında kalan verileri algılamayız. Böylece günlerimiz kısalır gider. Belki de sadece çalışmaya odaklanmak o kadar da iyi bir fikir değildir. Yürüyüşe çıkmak veya bir arkadaşla iki çift laf etmek bize biraz daha zaman kazandırabilir. Önemli olan dengeyi kurmak.

9. Her Gün Aynı Şeyleri Yaptığımızda Zaman Daha Hızlı Geçer.

Tatilde yeni insanlarla tanışıp yeni şeyler tecrübe ettiğimiz 3 hafta, iş yerinde geçirdiğimiz 3 haftadan daha hızlı geçebilir. Bunun sebebi, bir rutini takip ettiğimizde beynimizin odaklanmayı bıraktığı detaylara yeni bir ortamda tekrar odaklanması ve bunun için harcadığı zamanın da doğal olarak normalden uzun olmasıdır.

10. Yaşlandıkça Zaman Akıp Gider.

Bir çocuk için gün uzadıkça uzarken, yaşlı biri bütün haftanın nasıl geçtiğini anlamayabilir. Çocukluğumuzdan çok canlı anıları hatırlayabilirken, dün ne yediğimizi unutabiliriz. Bunun sebebi yaşlandıkça tecrübe ettiğimiz yeni şeylerin azalmasıdır. Artık hiçbir şey yeni gelmediği için sıkılırız.

Bu bilgiler ışığında zamanı kontrol etmek ve hatta yavaşlatmak için kullanabileceğimiz yöntemler:

Beynimizi aktif tutmak,
Yeni beceriler öğrenmek,
Yeni insanlarla tanışmak,
Yeni yerler keşfetmek,
Ara sıra kendimizi şaşırtmak olabilir.

Daha fazla göster

Bir Cevap Yazın

%d blogcu bunu beğendi: