Yaşam

Soyağacında yurt dışı bağı görenler bavulunu toplamaya başladı!

E-Devlet’in Alt-Üst Soy Bilgisi Sorgulama hizmetine milyonlarca vatandaş erişti. Birçok insan büyük dedelerinin adlarını ve doğum yerlerini öğrenerek kökenlerine dair bilmediği şeyler öğrendi.

Sosyal ağlarda, büyük dedesinin adının Wilhelm olduğunu öğrenen, Orta Asya kökenli Türk olduğunu sanırken kadim Anadolulu bir Ermeni olduğunu öğrenen birçok insan gördük. Bunun yanında, özellikle Doğu Anadolu’da eskiden çok ama çok ilginç, hatta argo isimler kullanıldığını da gördük.

Balkanlardan Anadolu’ya dönmüş Türklerin, göçtükleri ülke ile bağlarından ötürü çifte vatandaşlık alabildiklerini biliyorduk. Benim de Bulgaristan’dan göçen dedesi sebebiyle, burada doğduğu halde çifte vatandaşlık alan birkaç arkadaşım var.

İşte tam da bu durum, E-Devlet’in hizmetiyle tekrar gündeme geldi. Bulgaristan, Yunanistan ve Romanya göçmeni olduğunu öğrenen vatandaşlar harekete geçti. Bulgaristan, Bosna-Hersek, Makedonya ve Romanya çifte vatandaşlık veriyor. Yunanistan ise Mübadele Anlaşması gereği vatandaşlık vermiyor. Ancak dede ya da nenede Yunan kimliği varsa vatandaşlık alınabiliyor.

Süreç nasıl işleyecek?

Çifte vatandaşlık almak isteyenler, istedikleri ülkenin konsolosluklarına başvuruyor. Belgeler tabii ki tercüme edilmiş ve noterden onaylanmış olmalı. Bulgar göçmeni olduğunu öğrenen kişiler Bulgaristan Adalet Bakanlığı’na bağlı çalışan Vatandaşlık Genel Müdürlüğüne başvuru yapmaları gerekiyor. Dedelerinin Romen ve Boşnak olduğunu öğrenen vatandaşlar ise Bosna Hersek ile Romanya vatandaşlığı alabilmeleri için bu durumu kanıtlayan belgelerle ilgili konsolosluklara başvuracaklar. Ülkeler başvuruyu reddederse o ülkede dava açma hakkı da var.

Daha fazla göster

Bir Cevap Yazın

%d blogcu bunu beğendi: