Yaşam

Kedi severler mi daha zeki yoksa köpek severler mi? İşte kesin cevabı!

Kediler özgür ruhlarıyla, köpekler sadık karakterleriyle bilinirler. İnsanların hangisini daha çok sevdiğine göre de üstü kapalı bir karakter analizi yapılabilir?

Peki bu iki insan grubundan hangisi daha zeki?

İnsanların köpeği mi yoksa kediyi mi daha çok sevdiği konusu ABD’de o kadar önemli bir sorudur ki nice çiftler bu sebeple ayrılmış ya da ilişkiler daha başlamadan bitmiştir. Hatta sırf bu durumu anlatmak için insanlar kendilerini “cat person” ve “dogr person” olarak tanıtırlar. Yani kedi insanı ve köpek insanı olarak. Bu sebeple de başlıktaki soruya yanıt veren araştırmanın ABD’de yapılmış olması sizi şaşırtmayacaktır.

Şöyle ki Psikanalist Steve McKeown’un yaptığı bir araştırmaya göre köpek sever insanlar daha sosyaller. Kedi severler ise daha hassas ve açık fikirliler. İşin ilginç yanı iş entelektüelliğe gelince kedi sever insanlar köpek severlerden birkaç adım ileride. Şöyle ki kedilerin kendi kendine bakabilmesi ve köpeklerden daha bağımsız olması yoğun iş saatlerine ve kitap okumak gibi hobileri olan insanların yaşam tarzlarına daha çok uyuyor. Bu da entelektüel insanların kedileri daha çok sevmesine yol açıyor.

Tabi burada kedilerin karakteri de önemli bir rol oynuyor. Örneğin bir köpeğin sahibini koşulsuz sevmesi durumu kedilerde yoktur. Bir kedi sahibini koşulsuz şartsız sevmez. Sevgiyi ancak sahibinin hak ettiğini düşündüğü zamanlarda verebilir. Bunların yanında genel geçer olarak bilinen “Köpekler kedilerden daha zekidir” önermesi de pek doğru olmayabilir. Zira bilim insanları kedilerin uzun zamanlı hafızalarının önümüzdeki günlerde ilginç gelişmeleri ortaya çıkabileceğini söylüyor.

Kaynak: https://www.unilad.co.uk/featured/cat-owners-are-more-intelligent-than-dog-owners/

Daha fazla göster

Bir Cevap Yazın

%d blogcu bunu beğendi: