Dünya

ABD’lilerin Trump’tan sonra istedikleri başkan hâlâ akıllanmadıklarını gösteriyor

Politika ile hiçbir alakası olmayan birinin Başkan olması görünüşe göre ABD’lileri hala akıllandırmamış. Trump sonrası kimin başkan olması gerektiği ile ilgili yapılan anket sizi gerçekten çok şaşırtacak.

Şunu net bir şekilde söyleyebilirim ki ABD’de hemen her şey “show bussines” olarak tabir edilen bir gösteri biçimidir. Eğer eğlenceliyseniz ve insanların kafasını boşaltıp onlara hoş zamanlar geçirebiliyorsanız ülkede neredeyse çıkamaycağınız mevkii yok (Tabi bir de beyaz olmanız lazım) Donald Trump da bunun en büyük örneği diye düşünüyorum. Bizdeki Ali Ağaoğlu’na benzeyen bir multi-milyoner olan Trump sadece bu özellikleriyle ülkenin en güçlğ mevkiini ele geçirdi. Şimdi ABD’liler ona nefret kusuyor.

Peki ABD halkının aklı başına geldi mi? Burada telelevizyon şovlarıyla politik görüşü değişebile kişilerden bashediyoruz. Elbette hayır! ABD’de yapılan son kamuoyu yoklamaları gösteriyor ki ülkede Donald Trump’tan sonra başkan olması istenen kişi Tom Hanks! Yani yine hiçbir şekilde politik geçmişi ve tecrübesi olamayan bir kişi. Ayrıca lisenin geri kalanı da tıpkı Tom Hanks gibi “celebrity” diye tabir edilen popüler figürlerle dolu. Geri kalan isimler şu şekilde:

Ellen DeGeneres

Morgan Freeman

Jon Stewart

The Rock

Oprah Winfrey

Clint Eastwood

Stephen Colbert

Chuck Norris

Bill Nye

Gördüğünüz gibi içinde tv programı sunucularından film yıldızlarına kadar birçok kişi listeye girmiş (Listenin daha alt kısımlarında Snoop Dog bile var!). Ancak çok heyecanlanmaya gerek yok. Çünkü gerçek şu ki ABD’nin yerleşik sistemi başa kim geçerse geçsin yine yapacağını yapacak ve sistemin ana hatlarına hiç kimseyi dokundurmayacaktır. Başa kim geçerse geçsin ABD’nin dışa dönük müdahaleci tavrının değişeceğine dair herhangi bir emare yok.

Kaynak: https://www.indy100.com/article/tom-hanks-favourite-celebrity-run-for-us-president-donald-trump-poll-ranker-actor-hollywood-8205506

Daha fazla göster

Bir Cevap Yazın

%d blogcu bunu beğendi: