İlginç Bilgiler

Hayvanlar aleminin en zeki 10 canlısı

Sadece insanların düşünebildiği sanrısı kesinlikle doğru değildir. Aşağıdakş hayvanlar da bunun en büyük kanıtlarından.

Bazen dünyayı bizim gibi yaşayan ve hayatta kalmaya çalışan diğer canlılarla paylaştığımızı unutuyoruz. Modern hayatın izolasyonu bize fark ettirmiyor olabilir. Ancak dışarıda tıpkı bizim gibi düşünen ve yetişkin olup hayatlarını devam ettirmeye çalışan birçok hayvan var. Birçoğu da tıpkı bizler gibi düşünebiliyor. Aşağıdaki hayvanlar da bu düşünme biçimini en iyi şekilde beceren 10 tanesi.

10. Rakun

Kuzey Amerika’da bulunan bu memeli görünüşüyle tam bir haydutu andırır. Aslında bu çok da şaşırtıcı bir şey değil. Zira bu canlı evlerden ve çöplerden yemek çalmasıyla bilinir. Ancak rakunlar ilginç şekilde muhteşem bir zekaya sahiptirler. Öyle ki uzmanlar öğrendikleri sembolleri üç sene sonra bile hatırlayabildiklerini söylüyor.

9. Border Collie

Sıklıkla dünya üzerindeki en zeki köpek cinsi olarak anılır. Bu cins çoğunlukla çoban köpeği olarak bilinir. Bitmek tükenmek bilmeyen enerjileri onları sürekli çeşitli görevlerle meşgul edilmesini gerektirir. Bu köpekler o kadar akıllıdır ki kapalı kapıları bile açmayı öğrenebilirler. Kendilerine verilen komutlardaki ses tonu farklılıklarını bile ayırt edebilir ve buna göre hareket edebilirler.

8. Jako

Papağanların en zeki kuş türü olduğu sıkça söylenir. Ancak burada Jako ayrı bir yeri hak ediyor. Zira bu papağan türü yapılan deneylerde yiyeceğe ulaşmak için karşılarına çıkan en zor problemleri bile çözmeyi başardılar. Öyle ki bu bulmacaları ancak insanlar ve primatlar tarafından çözülebileceği tahmin ediliyordu. Ayrıca Jakolar 100’den fazla kelimeyi de öğrenebilmektedirler.

7. Domuz

Bu hayvanlar ilginç şekilde eğitilebilecek kadar akıllıdırlar. Hatta uzun dönemli o kadar kuvvetlidir ki gördükleri şeyleri üç sene akıllarında tutabilirler. Hayatta kalmak için de çok zorlu koşullara uyum sağlayabilirler. Penn Devlet Üniversitesinde yapılan bir araştırmaya göre domuzlar video oyunu bile oynayabiliyor. Şöyle ki önlerine joy-stick konulan domuz deney sırasında burnunu kullanarak video oyunu oynamış ve bilim insanları tarafından gözlemlenmiştir.

6. Fare

İyi bir hafızaları vardır. Bir kere gittikleri yolu bir daha unutmamalarıyla ünlüdürler. Ayrıca çok sosyal hayvanlardır. Örneğin yapılan bir deneyde denek fare önüne konulan yemeği tek başına yemeği reddetmiş ve hapisteki arkadaşını kurtarıp yemeği paylaşmıştır.

5. Orangutan

Yeryüzündeki en zeki primatlardan biridir. Aslıl memleketleri Güneydoğu Asyadır. Bu hayvanlar insanlarla semboller ve seslerle iletişim kurabilmektedir. Ayrıca işaret dili kullanabilirler.

4. Karga

Kargalar o kadar kurnazdır ki fındıkları arabaların yoluna koyup bir aracın üzerinden geçmesini bekleyenler bile görülmüştür. Ayrıca kargalar eşya kullanabilen ve bir primat olmayan tek hayvan olarak bilinirler. Bunların yanında kargalar insanları yüzlerinden tanıyabilir.

Yeryüzündeki en büyük hayvan olan filler uzun süreli hafızlarıyla ve başkalarına gösterebildikleri empati ile bilinirler. Öyle ki filler stress altındaki arkadaşlarını çıkardıkları seslerle ve fiziksel temas ile rahatlatmaya çalışırlar. Filler ayrıca bir sevdikleri ölünce yas tutarlar.

2. Tursiops

Bu yunus türü aynı boyuttaki diğer canlılara nazaran en büyük beyne sahiptir. Tursiopslar kendilerini eğlendirmek için su altında baloncuklar çıkartırlar. Ayrıca çoğu hayvandan farklı olarak kendilerinden haberdarlardır. Örneğin aynada kendi yansımalarını tanıyabilirler.

1. Şempanze

Vahşi doğadaki en zeki canlıdır. Hatta kısa süreli hafızaları insanlardan daha kuvvetlidir. Bu hayvan türleri çok da iyi birer problem çözme ustasıdır. Taş sopalar yardımıyla eşyalar yapıp bunları hayatta kalmak için kullanabilirler.

Kaynak: https://storia.me/tr/@Nactrem/hayvanlar-aleminin-en-zeki-xfjl1

Daha fazla göster

Bir Cevap Yazın

%d blogcu bunu beğendi: