İlginç Bilgiler

Sinir bozucu insanları neden hayatımızdan kolayca atamıyoruz?

Hiçbirimiz onlarla yaşamak istemiyoruz. Ancak yine de onları yaşamımızdan kolayca çıkaramıyoruz. Peki neden?

Herhalde herkes hayatında en az bir tane tanıdığı “kötü” birini söyleyebilir. Ancak ilginç olarak bu kişiler sürekli hayatımızdadır. Yani onlar hakkında ne düşünürsek düşünelim onları hayatımızdan bir türlü çıkaramayız. Ancak anlaşılan bu durum sadece Türk insanına özgü bir şey değil. Kalforniya, Berkeley ve Barilan Üniversitelerinde yapılan bir araştırma bunun sebebine ortaya çıkarmaya çalışmış Sonuçlar ilginç…

Bu araştırmada 1100 kişiye hayatlarındaki insanları söylemeleri istenmiş. Bunlara “zor” olarak tanımladıkları kişiler de dahilmiş. Katılan herkesin söyledikleri kişilerin ortalama %15’i bu zor insanlardan oluşmuş. Bunların arasında yakın akrabaların (Özellikle kadın olanların), iş arkadaşların ve yaşlı ana-babaların çoğunlukta olduğu görülmüş.

Peki bu durumun sebebi ne? Kısaca söylemek gerekirse kan bağı ve sosyal normlar. Şöyle ki hemen herkesin zor bulduğu insanlar olan akrabalar istense de istenmese de hayatımızın bir parçası oluyor. İş arkadaşlarıyla da akrabalara benzer bir ilişki kuruluyor (Mecburi olarak aynı ortamı paylaşmak). Ayrıca ana-babanın yaşlanması ve zamanla daha çok bakım ve ilgi istemesi de insanların onları “zor” olarak değerlendirmesini sağlıyor. Kısaca bu insanlarla ilişkilerimiz o kadar karmaşık biçimde iç içe geçmiş ki onlardan kurtulmamız çok zor görünüyor.

Kaynak: https://nypost.com/2018/01/18/why-its-so-hard-to-cut-toxic-people-out-of-your-life/

Daha fazla göster

Bir Cevap Yazın

%d blogcu bunu beğendi: