Diğer

Kudüs sendromuna yakalanan adam İsrail çöllerinde kayboldu

Kudüs sendromundan mustarip olduğu düşünülen İngiliz adam çölde kayboldu. Peki nedir bu Kudüs sendromu?

Kudüs dünya üzerinde bulunan en spritüal şehir. Dağı taşı kutsal desem herhalde yanlış olmaz. Bu sebeple de dünyanın tüm ülkelerinden insanlar, ruhani bir yoluculuk yapmak için bu şehre geliyor. Ancak bu durum bazen istenmeyen durumlara da yok açabiliyor. Örneğin “Kudüs Sendromu” bunlardan biri. Bu sendromda kişi, Kudüs’ün ruhani ve kutsal atmosferinden etkilenip kendini kutsal kitapların içindeki insanlardan biri olduğunu düşünüyor. Örneğin İncil’deki “Mesih” figürü en yaygın olanı.

İşte bu sendroma yakalandığı düşünülen insanlardan biri de 29 yaşındaki İrlandalı Oliver McAfee. Dindar bir Hristiyan olan genç adam arkadaşlarına 2017’nin Ekim ayında bir bisiklet ile İsrail’i gezeceğini, aralık ayının başında da geri döneceğini söyledi. Ancak bu zamana kadar hala dönmemesi arkadaşlarını endişelendirdi.

Bunun üzerine adamın arkadaşları yetkililere haber verdi. Çok geçmeden de arama çalışmaları başlatıldı. Ancak yetkililer Oliver’ın kaybolduğunu düşündükleri yerleri araştırdıkça epey ilginç bulgulara rastladı. Şöyle ki ilk başta herkes adamın laptop’ını, bisikletini, ve diğer eşyalarını bilerek kaybettiğini düşündü. Fakat durum bundan çok daha karmaşıktı.

Örneğin Oliver’ın bisiklet sürdüğü yolda araştırmalar yapan ekip, üzerine taş konulmuş İncil’den bazı sayfalar buldu. Ayrıca bu sayfaların bazılarında el yazısıyla yazışmış bazı dinsel hikayeler de vardı. Ancak tuhaflık bununla kalmadı. Yetkililer arama-kurtarma çalışmaları sırasında kumlara kazınmış tuhaf şekiller keşfetti. Buna göre birileri kuma şekiller kazıyarak adeta küçük bir tapınak inşa etmiş. Hatta bununla da kalmayıp orada ayinler yapmıştı.

Tüm bu ipuçlarını birleştiren yetkililer Oliver’ın Kudüs Sendromuna yakalandığı, bu sebeple çölde kaybolmadığı, tam aksine bilerek bisiklet sürdüğü yolu terk edip çöle gittiğine kanaat getirdi. Görünüşe göre Oliver, tıpkı Hz. İsa gibi çölde yaşamak istemişti. Kendisi ne yazık ki hala bulunamadı bu sebeple sevenlerinin endişeli bekleyişi sürüyor.

Kaynak: https://nypost.com/2018/01/16/tourist-lost-in-israeli-desert-may-think-hes-the-messiah/

Daha fazla göster

Bir Cevap Yazın

%d blogcu bunu beğendi: