Yaşam

Facebook’ta çok fazla vakit geçirmek beynimize neler yapıyor?

Son yapılan araştırmalar epey ilginç bir durumu ortaya çıkardı. Görünüşe göre Facebook’un zihnimize ilginç etkileri var.

Dünyada artık neredeyse bir kimlik sahibi olmadan Facebook sahibi olabiliyoruz. Her ne kadar artık eski havası yok dense de Facebook halen en çok tercih edilen sosyal medya platformu olmaya devam ediyor. Ancak her şeyde olduğu gibi elbette bunun da bir bedeli var. Bilim insanları yaptıkları son araştırmalarda bu bedellerin neler olduklarıyla alakalı bazı bulgular elde etmiş.

Araştırmacılar öncelikle ortalama bir ABD’linin internette ne kadar vakit geçirdiğine bakmış. Buna göre sıradan bir Amerikalı gününün 50 dakikasını internette Facebook, Instagram ve Snapchat gibi sosyal medya platformlarında harcıyor. Yani daha geniş çerçeveli bir hesapla insanlar hayatlarının 5-6 senesini internette harcıyor. Peki bu durum insanları nasıl etkiliyor?

Yapılan araştırmalar gösteriyor ki Facebook’un yaptığı bağımlılıkla, madde bağımlılığı arasında hiçbir fark yok. Yani Facebook, beyinde uyuşturucunun yarattığı etkinin aynısını yapıyor. Nasıl bir bağımlı uyuşturucu kullandığında “ödüllendirilmiş” hissediyorsa. Bir Facebook kullanıcısı haber akışını kontrol ettiğinde aynı şeyleri hissediyor.

Bunun yanında Facebook postlarını beğenme, etiketleme ve yorum yapmak tahmin edebileceğiniz gibi insanların narsist yönlerini bayağı bir okşuyor. Ancak burada ilginç olan şey bu durumun kadınlar için erkeklerden çok daha etili olması. Yani kadınlar bu tür sosyal medya etkileşimlerinde erkeklerden çok daha fazla doyuma ulaşıyor. Bu da neden kadınların internetteki hesaplarına daha düzenli gönderi yüklediklerini kanıtlıyor.

Kaynak: https://nypost.com/2018/01/16/too-much-time-on-facebook-is-ruining-your-mental-health/

Etiketler
Daha fazla göster

Bir Cevap Yazın

%d blogcu bunu beğendi: