İlginç Bilgiler

Bu teknikle başkalarının sizin hakkınızda ne düşündüğünü anlayabileceksiniz..

Herhalde dünya üzerinde başkalarının kendisi hakkında ne düşündüğünü bilmek istemeyen kimse yoktur. Yapılan bir araştırma bu konuda iyi bir teknik ortaya çıkarmış.

Şu ana kadar hiç gece uyumadan önce yedi sene dört ay önce yaptığınız “O” anı yüzünden kendi kendinize utandınız mı? O halde kulübe hoş geldiniz. Bu öyle bir kulüp ki dünya üzerinde bulunan neredeyse herkes buraya üye. Kulübün ismi de bayağı bir tuhaf: “Kendini gereksiz yere yargılayanlar kulübü”. Evet… İnsanlar çoğu zaman kendilerini başkalarının yargıladığından çok daha acımasız yargılar. Peki bu durumun sebebi ne?

İnsan davranışları uzmanı Nicholas Epley ve psikolog Tal Eyal, bu duruma açıklık getirdi. Şöyle ki insanlar kendileri hakkında diğerlerinden çok daha fazla bilgi sahibi. Yani insanlar sizin lise yıllarında nasıl biri olduğunuzu bilmiyor. Ancak siz o dönemdeki sivilcelerinizi, diş tellerinizi biliyorsunuz. Bu da sanki herkesin bu konuda bilgi sahibi olduğu sanrısını beraberinde getiriyor. Yani kendiniz hakkında diğerlerine göre çok daha detaylı bir inceleme yapma şansınız var. Ayrıca burada zaman kavramının önemi de büyük.

Örneğin yapılan bir araştırmada iki grup öğrencinin fotoğrafları seçildi ve birbirlerine çekicilik bakımından 1 ile 9 arasında bir not vermeleri istendi. Yalnız burada şöyle bir hile yapıldı. İlk grup öğrencilerine fotoğraflarının aylar sonra değerlendirileceği belirtildi (Bundan sonra da bu gruptan bağımsız insanlardan aynı değerlendirmeyi yapmaları isten). Sonuçlara göre fotoğraflarının aylar sonra değerlendirileceğini bilen öğrenciler bağımsız değerlendirme yapan insanların yargılarına daha yakın puanlar verdi. Yani bu sonuç gösteriyor ki bir insana ne kadar geniş bir çerçeveden bakarsanız o kadar doğru bir sonuç elde diyorsunuz.

Evet biraz kafa karıştırıcı. Ancak sonuç olarak şu söylenebilir: İnsanlar bizi asla bizim kendimizi incelediğimiz gibi incelemiyor. Bu sebeple kesinlikle kafanızı küçük şeylerle meşgul etmenize gerek yok. Başkalarının kendiniz hakkında ne düşündüğünü bilmek için de yapmanız gereken zaten bu. Özet olarak kendinize içerinden değil, dışarıdan bakmak.

Kaynak: http://www.independent.co.uk/life-style/how-to-tell-if-other-people-think-you-re-attractive-according-to-science-a6965056.html#gallery

Daha fazla göster

Bir Cevap Yazın

%d blogcu bunu beğendi: