Bilim

Yüksek teknolojili kalem geliştirildi!

Yüksek teknolojili (hi-tech) kalem, kardiyak hastalıkların teşhisini kolaylaştıracak. Doktorlar ve cerrahlar yüksek teknolojili kalem ile teşhis doğruluğunu artıracak.

Yüksek teknolojili cerrahi kalem

ABD’deki Boston Çocuk Hastanesi uzmanları, cerrahi bir kalem geliştirdi. Kalem, kan pompalanmasından sorumlu olan kasların bulunduğu kalbin duvarlarına ince lazer ışını yönlendirerek çalışıyor. Küçük çaplı bu tarama ile hastanın kalp krizi geçirme ihtimalinin olup olmadığı testpit ediliyor.

Kalp hücrelerinde mitokondrinin oksijen kaynağı tükendiğinde kas hücrelerinin ölme riski artıyor. Bu da olası bir kalp krizine neden oluyor. Tüm bu olaylar gerçekleşirken ilgili bölgede elektron birikmesi yaşanıyor. Araştırmacıların geliştirdiği bu kalem, elektron birikmesini inceleyerek kalp krizi durumunu inceliyor.

Sıçanlar üzerinde yapılan testlerde kalemin yüzde 97 doğrulukla çalıştığı tespit edildi. Ayrıca, olası bir kalp krizi durumu bu kalem aracılığıyla 10 dakika önceden öngörülebiliyor. Dolayısıyla acil müdahale vb durumlarda doktorlar için yüksek doğruluklu bir çözüm sağlıyor.

kaynak : https://shiftdelete.net/yuksek-teknolojili-kalem-gelistirildi

Daha fazla göster

Bir Cevap Yazın

%d blogcu bunu beğendi: