KadınPsikoloji

Çocuklarını seri katil olmaya yatkın yetiştiren 3 anne tipi

Bazı annelerin karakterleri bir seri katil yetiştirmeye daha uygundur. Bilim insanlarına göre bu anneler üç tipte olabilir.

İngiltere’de seri katillerin anneleri üzerine araştırmalar yapan Doktor Elizabeth Yardley, ilginç bulgulara ulaştı. Buna göre bir seri katilin oluşmasında anne faktörünün önemli bir rolü vardı. Zira anneye uygulanan ya da annenin uyguladığı şiddet, çocuğun kafasındaki acı verme kavramını kökünden değiştirebiliyordu. Araştırmada Doktor Yardley, şu ana kadar ki tüm seri katillerin annelerinin aşağıdaki üç kategoriden birine düştüğünü belirtti.

Anti anneler

Bu anneler genelde yoğun şiddet görür. Hayatlarında mutlu anlar yaşamalarını sağlayan her türlü fırsattan yoksundurlar. Çocukluklarını yaşayamamış olan bu kadınlar, zamanında deneyimleyemedikleri bu mutlulukları yetişkinken yaşamaya çalışırlar. Bu tip anneler dışarıdan normal görülen ailelerden de çıkabilir.

Süper anneler

Bu tip anneler çocuklarını dışarıdaki tehlikelere karşı korumaya ant içmişleridir. Genelde dindar ve dışarıya kapalı ailelerde büyürler. Çocuklarına karşı bu aşırı korumacı tutumları gittikçe sapkınlığa dönüşebilir. Bu da çocuğun psikolojisinin bozulmasına neden olur.

Pasif anneler

Hayatlarını başkaları tarafından yargılanma tehlikesiyle geçirirler. Bu itaatkâr ve pasif yaklaşımları çocuklarına olumsuz şekilde yansır. Çünkü çocukları kötü bir davranış sergilediğinde bunu düzeltmeye çalışmazlar ve görmemezlikten gelirler. Bu şekilde sorunlardan kaçabileceklerini düşünürler.

Kaynak: http://www.independent.co.uk/life-style/health-and-families/mothers-three-types-murderer-child-son-daughter-uber-anti-passive-a7921551.html

Etiketler
Daha fazla göster

Bir Cevap Yazın

%d blogcu bunu beğendi: