Bilim

Şu anda vücudunuzda olma ihtimali olan 6 parazit

İnanması zor ancak bu içerikteki parazitler şu anda bağırsaklarınızda ya da derinizin altına olabilir.

Parazitler vücudumuzdan ya da vücudumuzun atıklarından beslenen davetsiz misafirlerdir. Yani şu ana kadar evinize gelen en sinir bozucu misafiri düşünün 10 ile çarpsanız bile bir parazitin sinir bozuculuğuna denk olmayacaktır. Aşağıdaki parazitlere bir göz atın ne demek istediğimi anlayacaksınız.

6. Kancalı kurt

Deriden kan damarlarına geçen kancalı kurtlar akciğerlere ulaşabilirler. Hastalık; nemli ve oksijenli toprakta gelişen yavru kancalı kurtlarla deri yoluyla bulaşır. Cilde giriş yerlerinde kaşıntılı bir kızarıklık meydana gelebilir. Deriye giriş yerinde meydana gelen şişlik ve kaşıntı, genelde Necator americanus paraziti ile meydana gelir.

5. Uyuz böceği

Uyuz böceği bir deri böceği türü olup, insanların uyuz hastalığına yakalanmalarına neden olan böcek türüdür. Uyuz böcekleri insanların derisi içinde tünel açıp ilerler. İçine girdiği deriye yumurta bırakır. Böylece insanlarda hastalıkların görülmesine yol açar.

4. Yuvarlak solucanlar

Yuvarlak solucanlar (İpliksisolucanlar) ya da Nematodlar, yuvarlak yapıda, sayıca Dünya üzerinde en fazla bulunan omurgasız hayvan şubesidir. Hayvan ve bitkilerde önemli zararlara neden olan birçok türü vardır.

3. Şerit

Genelde içinde larva ve yumurtaların olduğu kirli suların içilmesi ile vücuda girer ve 30 yıl boyunca bağırsaklarda yaşayabilir. Yiyecekleri ise tahmin ettiğiniz gibi ev sahibinin yediği ile aynıdır.

2. Kıl kurdu

Vücuda giriş teknikleri gerçekten irite edicidir. Zira dişi kıl kurdu kişi uyurken anüs bölgesine yumurta bırakır. Böylelikle vücuda giriş yapan kurt, tırnaklara kadar ulaşabilir. Oradan da tırnakların değdiği her yere.

1. Giardia lambia

Mikroskopik bir canlı olduğundan gözle görülmez. Kalın kabukları sayesinde vücut dışında da yaşayabilirler.

Kaynak: https://www.littlethings.com/common-parasites/

Etiketler
Daha fazla göster

Bir Cevap Yazın

%d blogcu bunu beğendi: