Diğer

Dünyanın sonunu getirme potansiyeline sahip 5 olay

Aslında bir anda gerçekleşme potansiyeli sahip, gezegenimizin düzenini değiştirebilecek hatta ortadan kaldırabilecek, belki de Dünya nüfusunun saatler içinde sonunu getirebilecek olaylar.

1. Nükleer savaşlar ve kitle imha silahları

Özellikle Kuzey ve Güney Kore, Pakistan ve Hindistan, İran ve İsrail gibi aralarında problem bulunan ülkelerin arasında başlayabilecek bir çatışmanın, tüm dünyaya yayılması sonucu oluşabilecek nükleer savaşlar dünyayı tehdit etmekte. Durum o kadar ciddi ki dünyadaki toplam nükleer bombalar düşünüldüğünde sayıları gezegenimizi binlerce kez yok etmeye yetecek kadar var. Öyle ki Soğuk Savaş döneminde bile ülkeler tek başına muazzam boyutta hasara yol açabilecek kitle imha silahları üretmişlerdi bile.

2. Meteorlar ve gök cisimleri

Uzaydan gelen tehlikeli bir gök cisminin Dünyayı yok etme riski her zaman konuşulur. Aslında durum gerçekten ciddi çünkü dünyanın büyük devletleri de bunun farkında olacaklar ki tehlikeyi ciddiye alıp tedbir almaktalar. Hatta balistik füzelerle durdurmanın planını dahi yapmaktalar, bunun daha ileri seviyesi ise Nasa’nın planladığı potansiyel tehdit barındıran meteorlara robot indirerek yörüngelerini değiştirmek. Daha önce de 2012 yılında Dünyaya çarpacak meteor sonucu yok oluş senaryolarını duymuş olmamıza rağmen benzer haberler güncelliğini korumakta.

Son olarak 2017 yılında Dünyayı yok edeceği haberleri çıkan bir meteor için Nasa’dan gelen açıklama olayı yalanlamıştı ancak teknik olarak böyle bir potansiyelin olduğu bilim çevrelerince kabul edilmekte.

3. Siber savaş sonrası kaos

Büyük ülkelerin ekonomilerine yapılabilecek bir siber saldırının dünya genelinde zincirleme bir etki yapabileceği ve dünya borsalarını çökertebileceği ihtimaller arasında. Böyle bir durumun sonuçları olarak ülkelerde ticaretinin durması, sosyal hayatın bitmesi ve en önemlisi devletlerin halklar üzerindeki kontrolü kaybetmesi gösteriliyor. Tüm marketlerin, depoların, bankaların günler içerisinde yağmalanarak tüketileceği hatta fabrikalarda üretimin duracağı bu durum modern Dünyanın sonunu getirebilir.

 

4. Hastalıklar

 

Filmler ve dizilerde gördüğümüz insanlığın sonunu getiren hastalık senaryoları aslında gerçekten meydana gelebilir. Dünyada birçok ülkenin biolojik silah stokları olduğu ve halen üzerinde çalıştıkları bilinen bir gerçek. Dolayısıyla gizli bir araştırma merkezinden dışarıya çıkabilecek çok tehlikeli bir hastalık bilinen dünyanın sonunu getirebilir. Öyle ki gelecekte biolojik saldırıların, Nükleer saldırılardan bile tehlikeli olabileceği konuşulmakta. Gelişmiş devletlerin baskılarıyla bunun üzerine olan araştırma ve geliştirme faaliyetleri global çapta yasaklansa da anlaşmaya uymayan devletlerin varlığı biliniyor. Hatta bazı araştırmacılar üstünlüğü bir başka devlete kaybetmek istemeyen büyük ülkelerin dahi gizliden gizliye çalışmalarını sürdürdüğünü raporluyor.

 

5. Uzaylı istilası

Yıllardır tartışılan uzaylıların varlığı tartışmalarının arkasında yatan gerçek, büyük devletlerin böyle bir tehlike ihtimalini gerçekçi bulduğu ve bunun karşısında gerçekleştirebilecekleri askeri harekatların planlamalarını dahi hazırladıkları. Özellikle Amerikan medyasında çıkan haberler savunma bakanlığı Pentagonun, başka ülkelerle çıkabilecek savaş senaryolarına karşı hazırladıkları stratejinin yanında dünya dışından gelebilecek saldırılara karşı da önlem aldığını gösteriyor. Eski asker, bilim adamları ve pilotlardan bazıları büyük devletlerin çoktan Dünya dışı yaşamla iletişime geçtiğini iddia etmekteler. Böyle bir durumda Dünya dışı yaşamla kurulabilecek bir temas ve sonrasında gelişecek kötü olaylar ihtimaller dahilinde.

Kaynak: https://storia.me/tr/@neleroluyor/dunyanin-sonunu-getirme-potansiyeline-2mgiia

Daha fazla göster

Bir Cevap Yazın

%d blogcu bunu beğendi: