Bilim

Bu içerikten sonra bitkilere olan bakışınız değişecek!

Bitkiler

Evet bitkilerin bizim anladığımız biçimde olmasa da bir bilinçleri var. Hatta o kadar var ki ilaçlanınca sersemleyebiliyorlar.

Bitkiler elbette tıpkı biz insanlar gibi düşünemiyor. Ancak onların da bir çeşit algıları yani bilinçleri var. Bilim insanları bu ilginç konuyu uzun zamandan beri deşiyor. Zaten o yüzden de şimdi anlatacağım ilginç deneyi yapmışlar. Öncelikle şunu rahatça söyleyebilirim ki yazının sonunu getirdikten sonra bitkilere olan bakışınız tamamen değişecek.

Olay şu: Araştırmacılar ilaçların bitkiler üzerindeki etkilerini incelemek istediler. Bu sebeple de sinekkapan bitkisine birtakım anestetikler verdiler. Daha sonra da gelişmiş kameralarla bitkinin yapraklarını ve özel cihazlarla köklerini incelemeye aldılar. Yapılan gözlemler sonrası sinekkapan bitkisi hiçbir dış müdahaleye tepki vermedi. Örneğin ağzı uyarıldığı halde çenesini kapatmadı. Kısaca bilincini kaybetti.

Bu durum ilaçların etkisi geçene kadar devam etti. Bu etki geçince de sinekkapan adeta kendine geldi ve eskisi gibi bilincine kavuştu. Araştırmacılardan biri bu konuda şöyle söylüyor: “Bitkiler yapısal benzerlikler bulunmayan anestetiklere karşı epey duyarlı. Bu sebeple hayvanlar ve insanlarda olduğu gibi anestetikler bitkilerin organlarını felç edebiliyor.

Kaynak: https://www.indy100.com/article/plants-sentient-lose-consciousness-after-sedation-new-study-annals-of-botany-8195501

Etiketler
Daha fazla göster

Bir Cevap Yazın

%d blogcu bunu beğendi: