GALERİ

Vücudumuzda Yaşayan Birbirinden İlginç 7 Mikrobik Canlı

İnsan, kendi bünyesi dahilinde zannedildiği kadar da yalnız değildir. Vücudumuz milyonlarca canlının yaşam alanıdır!

Vücudumuzdaki 100 trilyon hücrenin sadece %10’u bizimdir, geri kalanı ise bizlerle birlikte yaşayan organizmalara aittir.
Bugün gelin bunlara bakalım!

1. Sekiz bacaklı Demodex

Sekiz bacaklı Demodex maytları kirpiklerinize yerleşir ve siz farkında olmadan deri hücreleriniz ile beslenirler. Böylece ölü deriler cildinizden temizlenmiş olur. Korkunç fakat vücud için işe yarar bir canlı.

2. Firmicutes ve Bacteriodetes

İnsan bağırsağında 500 ayrı türde, 100 milyar kadar bakteri vardır. Bunlardan Firmicutes ve Bacteriodetes bağırsaklarda önemli yeri olan iki tür bakteridir. Karbonhidratları yakar ve K ile B12 gibi temel vitaminlerin oluşumunu sağlarlar.

3. Varicella-zoster

Suçiçeği hastalığı geçirdiğiniz zaman ‘varicella-zoster’ adı verilen virüs yaşamınız sona erene kadar bedeninizde kalır. Omuriliğine yakın sinirlerde hareketsiz olarak uykuya geçer, kimi zaman sessizce ilerleyip sinirlere saldırabilir. Bu saldırı Zona denilen sürekli acı veren ve rahatsız edici cilt hastalığına neden olur. Meydana gelen şikayetler, hangi sinirin kökünün etkilendiğine bağlıdır.

4. Staphylococcus

Derimiz yaklaşık olarak bir trilyon bakteri barındırır. En yaygın olanları Streptococcus ve Corynebakterium’dur. Bu bakteriler terleme refleksiyle birlikte faaliyete başlarlar. New York Üniversitesi Tıp Fakültesinden Mikrobiyolog Martin Blaser yaptığı araştırmalar sonucunda bu bakterilerin gerçekte cildin sağlığı açısından gerekli olduklarını ortaya koymuştur.

 5. Fakültatif Anaeroblar

Dil üzerinde ve dişetlerinin çevresinde faaliyet gösteren, hem oksijensiz hem de oksijenli ortamda yaşayabilen bakterilerdir. Dilin arka kısmında tat tomurcukları arasındaki oksijen erişmeyen yarıklarda yaşayan bu bakteriler besinlerle alınan nitratı nitrite dönüştürerek sağlığımız için önemli bir görev üstlenirler. Çünkü nitrit tükürükteki asitle birleştiğinde yediğimiz yiyeceklerle vücudumuza giren zararlı bakteriler için zehirli bir kimyasal oluşur. Böylece zararlı bakteriler daha ağzımızdayken yok edilmiş olur. Onların bu faaliyetleri aynı zamanda dişlerin de çürümesini engellemektedir.

6. Dermodex maytı

Genellikle kirpiklerinizin keselerinde yaşayan küçük artropodlardır. Burada beslenirler, ürerler bazen geceleri insan yüzünde de işlevlerini sürdürürler. 0.3 milimetre uzunluğunda küt biçimli parazitlerdir. Bu maytlar ölü derilerle ya da gözün salgılarıyla beslenirler. Bir kirpik kesesinde 25 Demodex yumurtası bulunur. Bunlar olgunlaşınca keseyi terk ederler ve yumurtalarını bırakacak yeni bir kirpik kesesi bulurlar. Bu süreç, 14–18 gün sürer.

7. Mite

İnsan vücudundan dökülen deri tozlarıyla, parçacıklarıyla beslenen bir canlı türüdür. İnsan vücudunda milyarlarca mite(akar) yaşamaktadır. Nemli bölgelerde yaşayan ve astıma sebebiyet veren miteler, mikroskop aracılığıyla görülebilir. 55 mikron boyutuna kadar büyüyen miteler vardır.
İşte sevimli böceğiniz, şu an vücudunuzda milyar civarı bulunuyor. Durduk yere vücudunuzu bir şey ısırıyor hissi yaşıyorsanız mitelarınız sizi seviyor demektir.
Evet Bu Konu Baya İğrenç Oldu Bunların Hepsi Vücutda Milyonlarca Bulunuyor.

kaynak : https://ofpof.com/merak/vucudumuzda-yasayan-birbirinden-ilginc-7-mikrobik-canli

Daha fazla göster

Bir Cevap Yazın

%d blogcu bunu beğendi: