Sağlık

Adını Çokça Duyduğumuz Klor Hakkında Bilmeniz Gereken 7 Şey

Klorun birçok yerde kullanıldığını biliyorsunuzdur, havuzda klor kullanıldığını bilmeyenleriniz yoktur. Peki klorun zararları neler?

1. Zehirleyici bir gaz…

Klor yeşilimsi bir renkte aşırı zehirli bir gazdır aynı zamanda havadan 2.5 kat daha  ağırdır.

2. Klora ihtiyacımız var.

Klor zehirli bir madde bunu biliyoruz artık, fakat klorun bazı alanlarda kullanılması gerekiyor. Mikropların ölmesi için klora ihtiyacımız var.

3. Vücudumuzda bulunuyor.

Biliyor musunuz bu zehirli maddeden vücudumuzda var. %0.15 oranında klorun bulunması vücudumuz için gereklidir. Sağlıklı sinir ve kas gelişimi için bu miktar klora ihtiyacımız vardır.

4. Birçok yerde kullanılır.

Klor hakkında en kesin bildiğiniz madde muhtemel bu olsa gerek. Klor havuz suları ve şebeke suyu gibi birçok yerde kullanılıyor. Bakterilerin ürememesi için klor gerekli bir madde.

5. Klor ciddi şekilde zarar veren bir maddedir.

Klorun miktarı ayarlanmasa öldürücü derecede zehirli bir madde haline gelmektedir. Az miktarda kullanılmasında sakınca yok gibi görünse de uzun süreli şebeke suyu ve havuz kloruna maruz kalmak kanser riskini artırıyor.

6. Akciğer hastaları için daha risklidir.

Akciğer hastaları klora karşı oldukça duyarlıdır. Bu nedenle klorla çok fazla temas etmemesi gerekmektedir. Aksi takdirde varolan hastalıkları çoğalabilir hatta ölüme götürebilir.

7. Çamaşır sularında bile bulunur.

Çamaşır sularında da önemli miktarda klor bulunmaktadır. Uzun süre çamaşır sularına maruz kalmak hayati tehlikelere yol açabilir.

 

Kaynak: https://ofpof.com/saglik/adini-cokca-duydugumuz-klor-hakkinda-bilmeniz-gereken-7-sey

Etiketler
Daha fazla göster

Bir Cevap Yazın

%d blogcu bunu beğendi: