GALERİ

Tarihte İcat Edilmiş En Acımasız 25 İşkence Tekniği

İşkence birçok talihsiz insan için tarihte acımasız bir gerçek olmuştur. Sapık zihniyetlerin imkan verildiğinde neler yapabileceğine bir göz atalım.

1. Küvet

Küvette oturtma cezası olarak olarak bilinir, Suçlu küvetin içine sadece kafası dışarıda kalacak şekilde oturtulurdu ve sonrasında cellat onları süt bal iler boyardı. Çok zaman geçmeden sinekler başına üşüşmeye başlardı. Kurban öncesinde ve o esnada düzenli olarak beslendiği için kendi dışkısının içinde yüzmeye başlardı. Ve birkaç içinde oluşan kurtcuklar,solucanlar ve sinekler onu kemirmeye başlarlar.

2. Pirinç Boğa

Sicilya boğası olarakta biline bu yöntem antik yunanda kullanılırdı. Bu yöntemde kurban pirinçten yapılmış ve dıştan mandallı bir çıkış kapısı olan bir boğanın içine hapsedilirdi ve metal tamamiyle sarı olana kadar ısıtılırdı. Kurban içerde kavrulmaya başlar ve acı içinde çığlıklar atarak çıkmaya çalışırdı. Tasarlanan boğa bilerek kurbanın çığlıklarını sanki bir boğa böğürüyormuş gibi çıkacakmış şekilde tasarlanmıştır.

3. Kazığa Oturtma

Adı göz önüne alındığında, Kazıklı Voyvoda tarafından infazın en çok tercih edilen yöntem olduğunu hiç sürpriz olarak gelmemektedir.15. yüzyılda Romanyada kurban kalın ve keskin bir kazığa oturtulurdu. Sonrasında kazık doğrultulurdu ve kurban kendi ağırlığıyla kazığa saplanırdı. Bazen kurbanın ölmesi 3 günü bulabiliyordu. Birkeresinde Vlad bunu 20.000 kişiye yaptığını ve yemeğini yerken onlarını seyrettiği söylenir.

4. Kafir Çatal

Bu işkence aleti bir kayış yardımıyla boyna sabitlenmiş iki zıt uçlu bir metal parçadan oluşuyordu. Aletin bi ucu göğüs kemiğine diğeri ise çeneye dayalı olacak şekilde biyerden kayışa bağlanıp asılırdı. Uyuyakalması durumunda kafası düşeceği için uyumamalıdır. Eğer uyuyakalırsa çatallar boğazına saplanacak ve göğsüne saplanacaktır.

5. Boyun İşkencesi

Aşağılayıcı ve acı verici.. Bu bi çeşit dayanıklılık testidir. Boyna odun veya metalden yapılmış bu alet bağlanır. Bu alet sebebiyle rahat yaşayamaz,yemek yemek yürümek konuşmak tam bir işkence olur.

6. Çarmıha Germe

Bazı ülkelerde halen uygulanmasına rağmen,prensip olarak antik dönemde uygulanan bir yöntemdir.Bu yöntem daha çok Hz.İsanın çarmıha gerilmesiyle bilinmektedir. Çarmıha gerilme ağrılı ve yavaş bir süreçtir. Kurban Haç şeklinde odundan yapılmış bişeye öelene kadar bağlanır ve bu günler alır.

7. Judas Sandalyesi

Kazığa oturtmaya benzer bir yöntemdir. Bu korkunç cezada kurban piramt şeklinde yapılmış bi alete oturtulur. Sonra yavaş yavaş ipler serbest bırakılarak makatına piramidin girmesine sebep olunur. Kurbanı daha fazla aşağılamak için bu işlem çırılçıplak bi halde uygulanır ve belli aralıklarla piramit ıslatılır. Bu alet hiç temizlenmediğinden sonunda eğer kurban işkenceden ölmezse enfeksiyondan ölecektir

8. Kurşuk Püskürtücü

Genellikle erimiş kurşun, katran, kaynar su veya kaynar yağ ile içi doldurulurdu. Sonra kurbanın karnına veya vücudunun göz gibi diğer parçalarına damlatılırdı. İşkenceci bu damlatma işlemine yavaşça devam ederdi. Süzgeci kurbana doğru sallayarak veya titreterek kurban, aletin içindeki kaynar sıvılara maruz bırakılıyordu. Kurban çok geçmeden çığlıklar içinde ölürdü.

9. Iron Maiden

Bu sistem bir insanı kapatabilecek şekilde birbirine menteşeli demir kapaklardan ve sivri çelik sopalardan oluşmaktadır. Kurban içine hapsedildikten sonra her yönden saplanan çelik sopalar kurbanın hareket etmesini engeller. Dışarda kurbana sopaları saplayan ve kurbana soru sora birisi çığlıklar içinde kurbanın cevaplamasını bekleyecektir.

 

10. Tabut İşkencesi

Ortaçağ’da en çok tercih edilen işkence tekniğidir. Bir insanın içine sığabileceği tabut şeklinde bi kafese kurbanı koyarlar. Bu işkencede genellkle kilolu kişileri küçük kafeslere koyarak işkencenin dozunu artırırlar.Zaman geçtikçe başına üşüşen leş yiyiciler etlerini koparmaya başlarlar. Mahkum acılar içinde ölüme terk edilir.
Hakim olan dini inanca karşı düşüncelere sahip olanlara uygulanmıştır.

11. Kelebek Vida

Bu işkence cihazınnın birçok varyasyonu vardır. El ve ayak parmaklarını yavaşça ezmek için tasarlanmıştır. Daha büyük olanlarını diz ve dirsekleri ezmek için kullanırlardı. Kelebek vidanın kafa sıkıştırmak için kullanılan tarzlarıda vardı ve asıl amacı kurbana bazı şeyleri itiraf ettirebilmekti.

12. Giyotin

İnfazların en çok bilinen biçimlerinden birisidir. Giyotin bir ipe bağlı çok keskin bir bıçaktan yapılmıştır. Kurban bıcagın düşeceği yerin ortasına sabitlenir ve ipi çeken cellat tarafından boynu vurulurdu. Giyotin diğer işkence yöntemlerine göre daha hızlı ve aniden gerçekleştiğinden daha insaflı bir yöntem olarak bilinir.

13. Germe

Kurbanın her eklemini yerinden çıkarmak için yapılan bi işkence yöntemidir.Ortaçağdaki en acı işkence yöntemlerinden bir olarak kabul edilirdi. Kurbanın alt ve üst kısımlarında bulunan işkenceciler tekerleri çevirerek kurbanın tüm eklemleri yerinden çıkana kadar çevirmeye devam ederlerdi.

14. Dil Makası

Bir çeşit büyük makas görünmündedir ve kurbanın dilini kesmek için kullanılır. Kurbanın ağzı zorla makasın ağız açıcı kısmını kullanarakaçılırdı. Sonrasında dil maksıyla dili tutulurdu sonrasında ise asıl işkence verici kısmı başlardı tutulan dil yavaşça sıkılan makasla kıstırılır ve belli bi seviyeden sonra makas dairesel olarak döndürülmeye başlanırdı.

15. Fare İşkencesi

Görünürde diğer işkence yöntemlerine göre daha insaflı duran bu yöntem özünde çok sadistcedir. Bir yere yatırılıp bağlanan kurbanın vücudunun bir bölümüne cam kafes içine hapsedilmiş fareler konulur. Kutunun üst bölümünde ise ateş vardır. Bir süre sonra fareler çıkmak için kurbanın vücudunda bir oyuk açacaktır ve bu ölümcül sonuçlar doğuracaktır.

16. İşkence Sandalyesi

Bu yöntem Judas Chair olarakta bilinir. Ortaçağda zindanlarıdaki mahkumlar için kullanılan korkunç bir işkence biçimiydi. 19. yüzyıla kadar kullanıldı. Bu sandalyenin her yüzeyinde 500 ila 1500 arası keskin çiviler bulunmaktaydı. Bu sandalye demirden yapılmıştı ve altta bulunan kısmında sandalye ve çivileri ısıtmak için kullanılabilecek bir bölme vardı. Bu genelde kurbanın çığlıklarıyla diğer mahkumları korkutmak için kullanılırdı.

17. Çimento Ayakkabı

Çimento ayakkabılar ilk olarak amerikan mafyası tarafından üretildi. Bu yöntemi düşmanlarında,hainlerde ve casuslarda kullanıyorlardı. Kurbanın ayakları kül bloklar içine konulurdu ve içine çimento dökülürdü. Kurban çimento donduktan sonra ya bi ırmakta yalnız bırakılırdı yada denize atılırdı.

18. Göğüs Yırtıcı

Zina, kürtaj veya başka herhangi başka suç işlemiş kadınlar bu meme yırtıcı ile işkenceye tabi tutulurdu. Bu pençe şeklinde uçları sivri alet ateşte ısıtılup kadınların göğüslerini yırtmak ve yerinden koparmak amacıyla kullanılır.Zina, kürtaj veya başka herhangi başka suç işlemiş kadınlar bu meme yırtıcı ile işkenceye tabi tutulurdu. Bu pençe şeklinde uçları sivri alet ateşte ısıtılup kadınların göğüslerini yırtmak ve yerinden koparmak amacıyla kullanılır.

19. Timsah Makaslar

Genelde krala suikast düzenleme girişiminde bulunanlara sakat bırakmak veya öldürmek maksadıyla uygulanırdı. Pense mantığından yola çıkan bu makasların iç kısımları ise sivri jiletlerle doluydu. Ateşte kızartılan bu demir makas ile kurbanın penisi koparılıp ciddi kan kaybına yol açıp ölüme sebebiyet verirdi.

20. Cumhuriyetçi Evliliği

Fransız Devrimi sırasında Jean Baptiste Carrier tarafından bulunan bu işkence yöntemi erkekleri ve kadınları bir arada bağlayıp buzlu sulara atmak üzerine. Su olmadığında genelde kılıçlarla kesilen bu erkek ve kadınlar genellikle rahip ve rahibeler olurdu.

21. İspanyol Eşeği

Sivri bir kazığa oturtulan kurban çırılçıplak olacak şekilde soyulurdu. İşkencenin şiddetine göre ayaklarına çeşitli ağırlıklar bağlanırdı.

22. Halat

Genel olarak halat pek çok orta çağ işkencesinde kullanılırdı. Genel olarak kurbanlar ağaçlara bağlanırdı ve burada ölüme bırakılırlardı. Aynı zamanda kurbanları ağaçlardan asarlardı da. Halat büyük ihtimalle tüm zamanın favori işkence aracıydı.

23. Katherin Tekerleği

Kemik kıran tekerlerk yada çok bilinen adıyla Katherin tekerleği adı verilen bu yöntemde suçlu bulunan kişinin kolları ve bacakları tahta bir tekerleğin üstüne bağlanırdı. Tekerlek döndükçe cellat elindeki demir sopa ile mahkuma vurur ve kemiklerini kırardı. Darbenin şiddetiyle bazı uzuvların koptuğuda oluyorudu.Engizisyon mahkemelerinde ve özellikle İtalya’da sıkça kullanılan bir yöntemdi.

24. Testere İşkencesi

En kanlı ve vahşi işkence yöntemlerinden birisidir. Kurban baş aşağı olacak şekilde bağlanıp asılıyor ve işkenceciler bir testereyle kurbanı kesmeye başlıyor. Kurban belli bir süre ölmüyor ve buda işkenceyi daha vahşi bi hale geitiryor.

25. Asma,Çekme ve Dörde Bölme

Ortaçağ ingilteresinde en çok uygulanan işkence yöntemiydi. Öncelikle kurban asılırdı fakat ölmeden önce ipten alınırdı. Sonra kurban cinsel organından ve vücudunun farklı yerlerinde çekilirdi. En sonun 4 parçaya bölünerek öldürülürdü.

 

Etiketler
Daha fazla göster

Bir Cevap Yazın

%d blogcu bunu beğendi: