Bilim

Uzayda rekor kırdılar, anteni yanlış taktılar!

Uluslararası Uzay İstasyonu’nun bozulan antenini değiştirmek için uzay yürüyüşüne çıkan Rus kozmonotlar yeni bir rekora imza attı. Ancak kozmonotlar anteni yanlış şekilde takınca tüm çaba boşa gitmiş oldu.

En uzun uzay yürüyüşü rekorunun artık yeni sahipleri var. 2 Rus kozmonot bu alandaki rekoru kırdı.

2 Şubat’ta iletişim anteni olarak kullanılan eskimiş elektronik kutusunu değiştirmek için uzay yürüyüşü yapan Rus kozmonotlar tam 8 saat 13 dakika boyunca uzay yürüyüşü yaptı.

Aslında planlanan yürüyüşün süresi bu kadar uzun olmayacaktı. Her şey planlandığı gibi gitmediği için ikili fazladan zaman harcamak gerekince, yeni bir uzay yürüyüşü rekoruna imza atıldı.

Ancak Rus kozmonotlar anteni yanlış şekilde takınca tüm çaba boşa gitmiş oldu. Zira görev sonunda anten olması gerekenin 180 derece tersi yönünde duruyordu.

Yeni rekorun sahiplerinden biri olan Alexander Misurkin istasyondan söktüğü eskimiş elektronik kutuyu uzaya fırlattı.

27 kilo ağırlığa sahip olan elekronik kutu uzay istasyonunun ilk hizmete girdiği dönemlerde, 1990’lı yıllarda yapılmış elektronik parçalardan oluşuyor.

Tamir için uzay yürüyüşü yapılmasına neden olan anten hala işlev görüyor. Uzay istasyonuna dönen ekibin tamiri bitirmek için ise bir sonraki yürüyüşü 15 Şubat tarihinde yapacak.

kaynak : https://www.ntv.com.tr/galeri/teknoloji/uzayda-rekor-kirdilar-anteni-yanlis-taktilar,bgljuaC1OUqzDkxrKCDNxQ/U7QzYFsiJESZD0U2BJ67Fw

Daha fazla göster

Bir Cevap Yazın

%d blogcu bunu beğendi: