Diğer

Facebook neden mavi biliyor musunuz?

Dünyanın en popüler sosyal ağı Facebook’un neden mavi olduğunu merak etmiş miydiniz? Bunun ilginç bir sebebi var.

Siz de fark ettiniz mi? En popüler sitelerde genelde mavi rengi hakim oluyor. Peki neden?

Bir günde onlarca belki yüzlerce internet sitesini ziyaret ediyoruz. Tabii bu rakam değişiyor ancak ziyaret ettiğiniz bazı internet siteleri hiç değişmiyor. Bunlar; Facebook, Twitter, Instagram, Tumblr ve LinkedIn.

Neden özellikle bu büyük sosyal ağları saydık biliyor musunuz? Çünkü bu sosyal ağların önemli bir ortak özelliği bulunuyor. O da bu internet sitelerinin tasarımlarında mavi ve tonlarını kullanıyor olmaları.

The Awl isimli internet sitesinin yaptığı araştırmaya göre internetin en çok kullanılan rengi ‘mavi’. Bunun neden olduğuna gelecek olursak, belirtilene göre mavi ve tonları kullanıcıların kendilerini daha rahat ve güvende hissetmelerini sağlıyor.

Facebook’un neden mavi renkte olduğuyla alakalı ise farklı bir sebep daha var. Aslına bakarsanız Facebook’un mavi olmasının en önemli sebebi kurucusu Mark Zuckerberg’in bir renk körü olması.

Renk körü olmak hayatı sadece siyah ve beyaz renklerden kurulu olmuyor. Yine renkler görülüyor ancak bazı renkleri ayırt etmek oldukça güç oluyor.

İşte Mark Zuckerberg’in Facebook’u ‘mavi’ ağırlıklı yapmasının sebebi de buydu. Çünkü Mark Zuckerberg’in en kolay ayırt edebildiği renk maviydi.

Etiketler
Daha fazla göster

Bir Cevap Yazın

%d blogcu bunu beğendi: